Beden Sağlığı Yaşanmışlıklar

Lenflerim alındı, eyvah!

happy sad
Güler Güner

Meme kanseri teşhisim konulduğu zaman doktorum lenflerime sıçrama ihtimali olduğundan bahsetti ve ameliyat sırasında tümör bulunan göğüsün tarafındaki koltuk altı nöbetçi lenf nodunu belirleyeceğini ve bu lenften örnek alınıp patoloji tarafından inceleneceğini söyledi. Eğer tümör lenflere sıçramış ise koltuk altı lenflerinin hepsini veya büyük bir kısmını alabileceğini de ilave etmişti. Nitekim öyle de oldu ve sol kolumun neredeyse tüm lenfleri alındı. Ameliyat sonrasında çok korkmuştum ve kafamda bir sürü soru belirmişti:

 • Koltuk altı lenfleri alındığı zaman ne oluyor?
 • O kolumu artık hiç kullanamayacak mıyım?
 • Ya kolum lenf ödem olup şişer ise?

Ameliyat sonrasında yaşadıklarım, öğrendiklerim , araştırdıklarım sonucunda gördüm ki panik yapmaya hiç gerek yok; hayat boyu dikkat edeceğim bir iki nokta ile bu işin de üstesinden gelebilirim!

Öğrendiklerimi sizlerle kısaca paylaşmak istiyorum:

 • Ameliyat sonrasında düzenli egzersizler yapmak gerekiyor, çünkü kolun hareket kabiliyeti bir süre için kısıtlanmış oluyor. Yapılan bu egzersizler ile kol çok kısa bir sürede eski haline geliyor. Ama çok dikkatli ve sabırlı olunması gereken bir süreç, ben şu anda kollarımı kullanarak pek çok zor yoga hareketini yapabiliyorum. :)
 • Lenfleri alınan kolunuza tüm hayatınız boyunca iyi bakmalısınız. Kesiklersinek ve böcek ısırıkları lenfleri alınan kolda lenf ödem tehlikesi yaratabileceği için dikkat edilmesi gerekiyor. Böyle bir durumda bazen hemen antibiyotik tedavisine başlanabiliyor, o yüzden doktorunuza bilgi vermenizi ve önerilen tedaviyi uygulamanızı tavsiye ederim. Ben olası kazalara karşı tedbirli olmak için yanımda her zaman kesiklere sürülmek üzere ilaç ve yara bandı taşıyorum.
 • Lenfleri alınan kol ile en fazla 4 kiloluk ağırlık kaldırabilirsiniz hatta ilk başlarda 1 kilo ile başlamanızı daha sonra kolunuz güçlendikçe artırmanızı tavsiye ederim.
 • Uzun uçak yolculuklarında sık sık ayağa kalkıp yürümeniz, ara ara kollarınızı yukarı doğru kaldırmanız ve kolunuzun altına birkaç yastık koyarak kalp seviyesinin üstünde tutmanız da lenf ödem riskini azaltan çok etkili yöntemlerden birkaçı. 4-5 saati aşan uçak yolculuklarının öncesinde ve sonrasında lenf drenaj masajı yaptırmakta çok işe yarıyor.
 • Yine uyurken lenfleri alınan kolun üzerine yatmamak, en azından ilk başlarda dikkatli olmak gerekiyor.
 • Kolunuzun derisini her zaman temiz tutmanız ve nemlendirmeniz de çok önemli,
 • Çok dar iç çamaşırları ve kıyafetlerde vücudun lenf dolaşımı üzerine olumsuz etki yarattığı için bu tarz kıyafetlerden kaçınmak gerekiyor.
 • Doktorlar, enfeksiyon riskini bertaraf etmek için lenfleri alınan taraftaki elinize manikür yaptırmayı da tavsiye etmiyor,
 • Lenfleri alınan kolunuzdan tansiyon ölçümü ve damar yolundan işlem yapılmasına da kesinlikle izin vermiyorlar.

Aslında yapılması gerekenler çok zor değil, biraz dikkat biraz çaba ile lenf ödem oluşmasını önleyebilirsiniz. Eğer başınıza tatsız bir durum gelirse doktorunuzun önereceği bir lenf drenaj uzmanına başvurmanızı ve derhal doktorunuzu bilgilendirmenizi tavsiye ederim.

Bugün 4 Şubat Dünya Kanser Günü, bu hastalık nedeniyle kaybettiğimiz yakınlarımızı rahmetle anıyor, halen tedavisi süren tüm hastalara şifa diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Yorum Yazın