İlham Kütüphanesi

Maraton Tamamlayan 71 Yaşındaki Büyükanne!

gunhild-swanson

71 yaşındaki büyükanne 100 mil  (160.9344 km) uzunluğundaki Batı Eyaletleri Ultra Maratonunu bitiren 70 yaş üzeri ilk kadın oldu. Gunhild Swanson, zorlu yarışı bitiş saatine 6 saniye kala tamamladı.

Koşu güzergahında birçok dağlık yol bulunan 2 günlük yarışın tamamlanma limit süresi 30 saatti ve Swanson yarışı bitiren en son kişi oldu. Ama önemli olan bu değildi. Swanson sadece yarışı bitirmeyi amaçladığını söyleyerek “Bu yarışın benim için son şans olabileceğini düşündüm. Çünkü bilirsiniz, yaş ilerledikçe insan daha yavaşlıyor ve her şey biraz daha zorlaşıyor” dedi. Hayatının yarısından daha uzun bir süredir yarışlarda koşan Swanson bu ultra maratonu 3 kez koştu. İlkini  50li yaşlardayken; ikincisini ise 60 yaşında koşarak 60 yaş üzeri kadın koşucu rekorunu kırdı.

Ancak bu sefer yarış onu biraz daha zorladı ve Swanson bitirip bitiremeyeceğinden tam anlamıyla emin olamadı. “ Yarış parkuruna girip, bitiş çizgisine doğru giderken bitiş saatini gördüm, sayılı saniyeler kalmışken başaracağımı artık biliyordum” şeklinde konuşan Swanson “O anda emindim. O andan önce sadece benim için umut ve dua ve inanç vardı” dedi.

“Onların yanımda olması bana hayatımın en güzel deneyimini yaşattı”

Swanson oğlu ve torununun kendisini yarış boyunca takip ederek yüreklendirmesinin ona devam etme gücü verdiğini söyledi. “Onların yanımda olması bana hayatımın en güzel deneyimini yaşattı” dedi. Bitiş çizgisinde ona destek olmak için gelen birçok arkadaş ve aile üyeleri tarafından karşılanan Swanson’a destek ve tezahürat yarış alanında onun kazanmasını isteyen birçok kişiden de geldi.

Yarış sonrası “başarmış olmanın katıksız mutluluğu” tek başına yeterli bir kutlamaydı, Swanson’un yapmak istediği şey ise biraz dinlenmekti. Çok zorlu olduğu için bu maratonu bir daha koşmayacağını söyleyen Swanson, ancak bu sene içinde Hawaii’de bir başka maraton koşacağını belirtti. “Koşabildiğim kadar koşmaya devam edeceğim. Koşmak benim hayatım, hayat tarzım. İşim bu” dedi.

Bravo! :) 


Kaynak:

  • http://www.huffingtonpost.com/2015/07/02/gunhild-swanson-ultramarathon_n_7714784.html?utm_hp_ref=health-post50
  • http://www.runnersworld.com/races/70-year-old-woman-steals-the-western-states-show

Yorum Yazın