Güçlü Zihin

Meditasyonun yararları

hand of woman meditating in a yoga pose on beach

Dış dünya bizi ne zaman umutsuz, yorgun yahut endişeli hale getirse, iç dünyamız sakinleşmemiz, rahatlamamız ve tüm düşüncelerimizi salıvermemizi ister. Bu anlamda meditasyon bizimle bilgeliğini paylaşmaya her zaman hazır. Fakat meditasyonu sadece bir rahatlama yöntemi olarak görüyorsanız size yanıldığınızı söyleyebiliriz. Meditasyonun faydaları araştırıldıkça keşfedilmeye devam ediyor. Düzenli olarak meditasyon yapmak bütün bedeni içerden dışarı doğru iyileştiriyor; yaratıcılığı arttırması, kan basıncını düşürmesi, mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olması bu belirtilerden sadece bir kaçı.

Meditasyonun Bedensel Yararları

Meditasyon sayesinde bedeniniz değişime giriyor ve vücudunuzdaki bütün hücreler daha çok prana (enerji) ile doluyor. Vücudunuzdaki prana seviyesinin artması sonucunda ise keyif, huzur ve heves seviyeleriniz artıyor.

Meditasyonun bedensel seviyedeki etkileri:

 • ­Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Kandaki laktat seviyesini düşürür ve endişe nöbetlerinin azalmasını sağlar.
 • Stres ve gerginlik ile bağlantılı baş ağrısı, ülser, uykusuzluk, kas ve eklem sıkıntıları gibi sorunları azaltır.
 • Ruh haliniz ve tutumunuzu geliştirecek serotonin hormonunun salgılanmasını arttırır.
 • Bağışıklık sistemini geliştirir.
 • Manevi olarak enerji aldığınızdan dolayı enerji seviyenizi arttırır.

Meditasyonun Zihinsel Yararları

Meditasyon yapmak beyin dalgalarını, iyileşmenizi geliştirecek şekilde düzgün bir yapıya sokar. Zihin güzel, hassas ve diri bir hale gelir. Düzenli bir şekilde meditasyon yapmak:

 • ­Kaygıların azalmasını,
 • Duygusal stabilitenin gelişmesini,
 • Yaratıcılığın artmasını,
 • Mutluluğun artmasını,
 • Sezgi gelişimini,
 • İç huzur ve duruluğun elde edilmesini,
 • Problemlerin ufalmasını sağlar.

­ Meditasyon yapmak zihnimizi açar, konsantrasyonu arttırır ve rahatlatarak genişlemesini sağlar. Genişlemeyen bir zihinde gerginlik, sinir ve huzursuzluk olur.­ Genişlemiş ve açık olmayan bir bilinç her zaman eylem/gelişimden yoksun kalır.­ Açık bir zihin ve geniş bir bilincin dengelenmiş hali ise mükemmelliyet getirir. Meditasyon sizi daha bilinçli yapar; düşünceleriniz ise mutluluğunuzu belirler.

Meditasyonun Diğer Yararları

Duygusal denge ve huzur

Kendinizi ne zaman bunalmış, dengesiz veya duygusal olarak kapalı hissederseniz hissedin, meditasyon sizi içten temizler ve yenilenmenizi sağlar, rahatlatır.

Meditasyon size kainattaki huzuru getirir

Meditasyon yaptığınızda kendinizi sonsuz bir sakinlik ve keyif boşluğunda bulursunuz, bu da sizin çevrenize yaydığınız şeydir işte. Kainata/gezegene yaydığınız huzur.

Kişisel Değişim

Meditasyon sayesinde gerçek bir kişisel değişime ulaşabilirsiniz. Kendiniz ile ilgili yeni şeyler öğrendiğiniz sürece, doğal olarak kendiniz ile ilgili yeni şeyler keşfetmeye başlayacaksınız.

Peki Nasıl Yararlanılır?

Meditasyonun yararlarını görebilmeniz için düzenli bir çalışma şart. Her gün sadece bir kaç dakikanızı alacak bir şey. Bir kez günlük rutininize girdikten sonra meditasyon gününüzün en güzel anı haline gelecek!

Meditasyon bir tohum gibi aslında. Tohumu sevgi ile ektiğiniz zaman, çok daha fazla çiçek açacaktır. Dünyadaki tüm meşgul insanlar, günlerinin bir anında durup yenileyici bir kaç dakikanın keyfini çıkarabildikleri için minnettarlar. Bu yüzden kendi iç dünyanıza derin bir dalış gerçekleştirin ve hayatınızı zenginleştirin.


Kaynak:
artofliving.org/meditation/meditation-for-you/benefits-of-meditation

Yorum Yazın