Beden Sağlığı

Meme Kanseri Farkındalık Rehberi

Screen Shot 2015-10-24 at 23.38.46

Bir kadının yaş almasıyla birlikte meme kanserine yakalanma riski de artıyor. Meme kanseri çoğunlukla 50 yaş ve üzeri kadınlarda görülse de genç kadınlar için de giderek artan oranda bir sorun haline geliyor.

İstatistikler sekiz kadından birinin hayatının herhangi bir evresinde meme kanserine yakalanma riskiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor. Dünyada ve Türkiye’de en sık görülen kanser türü olan Meme Kanseri erken evrede tespit edildiği takdirde ise en yüz güldüren kanser türü… Erken teşhis edildiği takdirde Meme Kanserinde beş yıllık hayatta kalma oranı %98!

Meme Kanseri Farkındalık Ayı olan Ekim ayı boyunca konuşulanları bir araya getirdik. İşte Ekim ayının son Pazar gününde meme sağlığınız hakkında başlıca soruların cevaplarını içeren “Meme Kanseri Farkındalık Rehberi”…

Meme Kanseri Hangi Belirtileri Veriyor?

Her insanda farklı meme kanseri habercisi belirtiler görülebilir. Bazı kişilerde hiçbir işaret ya da semptom olmayabilir. Rutin yaptırılan bir mamogram sonrasında kişi meme kanseri olduğunu öğrenebilir.

Ancak meme kanseri için alarm niteliğinde olan bazı belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Memede ya da koltuk altında ele gelen bir şişkinlik.
 • Memenin bir bölümünün kalınlaşması ya da şişmesi.
 • Meme derisinde kaşınma ya da çukurlaşma.
 • Meme ucunda ya da memede kırmızılık ya da pul pul olma görüntüsü.
 • Meme ucunda çekilme hissi ya da acı.
 • Meme ucundan süt harici gelen (kan dahil) akıntı.
 • Memede herhangi bir şekil ya da büyüklük değişimi.
 • Memenin herhangi bir yerinde ağrı.

Bu belirtilerin kanser olmayan durumlarda da görülebileceğini unutmayın.

Meme Kanseri Tanısında Tarama Yöntemleri Nelerdir?

Meme kanseri taramasının amacı kanseri herhangi bir bulgu ve semptom vermeden önce, mümkün olan en erken evrede teşhis edebilmektir.

Bunun için…

Ayda Bir Kere Kendi Kendine Meme Muayenesi Yapın.

Teşhis edilmiş meme kanserlerinin yüzde 40’ı kadınların kendi kendilerini muayenesi sırasında tespit edilmiştir. Bu nedenle her yaşta kadının ayda bir kere, ideal olarak adet döngüsünün 5.-7. günleri arasında, düzenli olarak kendini muayene etmesi büyük önem taşır.

Mamogram memenizde bir şişlik oluşmadan önce kanserin teşhis edilmesini sağlasa da evinizde ayda bir kere yapacağınız meme kontrolleri memenizle ilgili farkındalığınızı arttıracaktır. Böylelikle herhangi bir değişimi kolaylıkla tespit edebileceksiniz.

breast-cancer-1

Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılmalı?

1) Duşta

Parmak içlerinizi kullanarak, memenizi, dıştan merkeze dairesel hareketlerle hissedin. Koltuk altı dahil olmak üzere tüm memenizi kontrol edin. Ayda bir yapacağınız bu kontrollerde şişkinlik, kalınlaşma, sertlik olup olmadığından emin olun. Bir değişiklik hisseder hissetmez doktorunuza başvurun.

2) Aynanın karşısında

Kollarınızı bedeninizin yanında tutarak memelerinizi gözlemleyin. Sonra kollarınızı başınızın üstüne kaldırın. Memelerin şeklinde herhangi bir değişim, şişkinlik, deride içe çökme ya da meme uçlarında herhangi bir değişim olup olmadığını kontrol edin. Sonrasıda avuç içlerinizi kalçalarınızın üstüne koyun ve göğüs kaslarınızı sıkıp bırakın. Sol ve sağ memeler tam anlamıyla aynı olmayacaktır; bu nedenle ikisini de ayrı ayrı incelemenizde fayda vardır.

3) Yatar Pozisyonda

Yatar pozisyonda, meme dokusu göğüs kafesine dengeli bir şekilde yayılır. Sağ omzunuzun altına bir yastık yerleştirin ve sağ kolunuzu kafanızın arkasına koyun. Sol elinizi kullanarak parmak içlerinizi sağ memenizin tamamında ve koltuk altınızda küçük dairesel hareketlerle dolaştırın. Dokunuşlarınız sırasıyla hafif, orta ve sert olsun. Meme ucunuzu sıkın ve herhangi bir akıntı ya da şişkinlik olup olmadığını kontrol edin. Bu adımları sol memeniz için de uygulayın.

Kanser olmadığımdan emin olabilmek için sadece kendi kendine meme muayenesi yeterli midir?

Mamografi, herhangi bir belirti vermeden önce tümörleri tespit edebilir; bu nedenle erken teşhis için tarama yaptırmak önemlidir. 40-50 yaş arası riski olmayan kadınların en az 2 yılda bir kez mamografi çektirmesi önerilir. 50 yaş sonrasında her kadın 70 yaşına kadar her yıl mammografi çektirilmelidir. Özellikle 1.derece akrabalarında (anne, kardeş, teyze) meme kanseri olan kadınların 35 yaşında mutlaka mammografi ve meme ultrasonografisi yaptırması, problem yok ise 40 yaşına kadar yıllık meme ultrasonografisi çektirmesi, 40 yaşından sonra ise mutlaka her yıl mammografi ve meme ultrasonografisini tekrarlamaları gereklidir.

Sizin için uygun mamografi çektirme sıklığının kararını doktorunuzla birlikte vermelisiniz.

Meme kanserinde doğru bilinen yanlışlardan biri mamografiden alınan radyasyonun meme kanserini tetikleyeceği korkusudur. Bu radyasyon oranı özellikle mamografinin sağladığı erken tanı faydasıyla kıyaslandığında önemsenmeyecek kadar azdır. Mamografi hastalığın erken teşhis edilmesini sağlar ve diğer bölgelere yayılmadan tedavi edilmesini mümkün kılar.

 

s2

Meme kanseri riskini azaltmak için neler yapmalıyım?

Birçok faktör meme kanserini riskini etkileyebilmektedir ve meme kanserine yakalanan çoğu kadında bilinen herhangi bir risk faktörü yoktur ya da ailesinde kanser öyküsü bulunmamaktadır. Yine de aşağıdaki önerilere dikkat ederek meme kanseri riskinizi en aza indirebilirsiniz.

 • Sağlıklı kiloda olun.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Yeterli uyku alın.
 • Stres düzeyinizi kontrol altında tutun.
 • Alkol kullanmayın ya da alkol kullanımınızı günde bir kadehten fazlaya çıkarmayın.
 • Kansere neden olan kimyasallara maruz kalmayın.
 • Kadınlık hormonu östrojen meme hücre artışını tetiklediğinden, uzun dönemlerde östrojene maruz kalmak meme kanseri riskini artırabilir. Adet dönemleri 12 yaşından önce başlayan ya da 55 yaşından sonra menopoza giren kadınlar bu nedenle daha yüksek risk taşır. Bu nedenle bir başka östrojen kaynağı olan hormon replasman terapisi ya da doğum kontrol pilleri alıyorsanız ya da almanız gerektiği söylenmişse doktorunuza bu tedavilerin risklerini sorun ve sizin için en doğrusunun ne olduğunu öğrenin.
 • 30 yaşından önce doğum yapmanın meme kanseri riskinizi azalttığını unutmayın.
 • Bebeğinizi emzirin.
 • Eğer ailenizde meme kanseri geçmişi varsa ya da miras aldığınız BRCA1 ya da BRCA2 genleriniz bulunuyorsa daha yüksek düzeyde meme kanseri riski altındasınız. Doktorunuzla bu riskleri nasıl düşürebileceğinizi konuşun:
  • Vücudunuzdaki östrojen hormonunu engelleyen ya da seviyesini düşüren antiöstrojenler ya da diğer ilaçlar alabileceğiniz gibi…
  • Meme kanseri riskinizi düşürmek için şu ameliyatları olmanız gerekebilir.
  • Mastektomi (Meme dokusunun alınması)
  • Salpenjoooforektomi (Yumurtalık ve fallop tüplerinin alınması)

Kaynak: 

http://www.nationalbreastcancer.org/healthy-habits
http://www.breastcancer.org/symptoms/understand_bc/risk/factors

Yorum Yazın