Beden Sağlığı Güçlü Zihin

Müzik bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir

Screen Shot 2015-10-28 at 15.07.00.png

Müzik insanoğlunu birleştiren en büyük mucize belki de. Tarzlar değişse de herkesin kendini ait hissettiği bir müzik olduğu inkar edilemez bir gerçek. Müzikle, kulağımıza fısıldanan ilk ninniyle birlikte ilişki kurmaya başladık ve kalbimiz son kez atana kadar bu ilişkinin bitmesi imkansız gibi görünüyor. Sussex Üniversitesi tarafından yürütülen son araştırmalar müziğin ruh halimize yaptığı sayısız güzel katkı dışında bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde de aktif rol oynadığını ortaya koydu.

Araştırmacılar, müzik dinlemenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve müziğin hastalıkların tedavisine yardımcı olduğunu keşfetti.

Bilim adamları sadece 50 dakikalığına hareketli dans müziği dinlemenin araştırmaya katılan gönüllülerin vücudundaki antikor seviyesini yükselttiğini buldu. Ayrıca bağışıklık sistemini zayıflatabilen stres hormon seviyelerinin de müzik dinledikten sonra azaldığını gözlemledi. Gönüllüler arasından müzikle birlikte perküsyon aleti çalanların da bağışıklıkları daha güçlendi.

Sussex Üniversitesi ve Leipzig, Almanya’da bulunan Max Plank Enstitüsü araştırmacıları elde ettikleri bulguların müziğin hastaların hastanede tedavi süreçlerine nasıl destek olabileceğini gösterdiğini söyledi.

Bu araştırmadan ayrı, yayınlanmamış, bir çalışmada ise ameliyat sırasında anestezi altında olan hastalara müzik çalmanın zararlı stres hormon seviyelerinin düşmesine yardımcı olduğu bulundu.

Araştırmaya başkanlık eden Max Planck Enstitüsü’nden nörobiliş uzmanı, Dr. Ronny Enk, şöyle konuştu: “Müzik ile elde edilen keyifli hal özel fizyolojik değişiklikler yaşanmasını sağlayarak stres seviyesini düşürüyor ya da direkt olarak bağışıklığı güçlendiriyor.” “Stres seviyesinde gözlemlenen düşüş önemli bir rol oynuyor; ancak bu düşüş etkisi değişik tür müzikler için farklılaşıyor.”

Araştırmacılar 300 kişiyle yaptıkları testlerde, onlara 50 dakika boyunca mutlu, neşeli dans müziği ya da rastgele seçilen sesler dinletti.

sy07

Davetiye almak için tıklayın.

Stres hormonu kortizol düzeylerinin dans müziği dinleyenlerde, kontrol gruba kıyasla önemli seviyede daha fazla düştüğü gözlemlendi. Bu müzik dinlendikten sonra, bağışıklık sisteminin birinci hattında koruyucusu olan, immunoglobülin A antikorunda da yükselme görüldü.

Araştırmacılar farklı müzik türlerinin farklı etkilerinin olup olmayacağını test etmedi ancak başka çalışmalar özel müzik tercihlerinin müziğin stres azaltıcı tesirini etkileyebileceğini ortaya koydu.

Dr. Enk ekledi: “Farklı tarzda müziklerin farklı fizyolojik ve immünolojik etkilerinin olmasını bekliyoruz. Müziğin kendisinin önemli olmasının yanı sıra dinleyicinin kişisel beğenisi de eşit düzeyde önemli. Araştırmamızda dinlendirici müzik kullanmadık, farklı yüzyıllara özgü neşeli dans müziklerini tercih ettik.”

“Hastanelerde müzik dinlenmesi hastalar için faydalı olabilir ve örneğin daha kısa iyileşme süresi böylelikle elde edilebilir. Müzik destekli tedaviyi öncelikle biz uygulayarak, test edeceğiz.”


Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/2569640/Music-can-boost-your-immune-system.html

Yorum Yazın