Beden Sağlığı

Orta Yaşta Obezite Erken Yaşta Alzheimer Hastalığına Neden Olabilir

1200-large-3

Obezitenin, yani aşırı kilonun, bir estetik sorunu değil bir sağlık sorunu olduğu artık biliniyor. Obezite, kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker hastalığı (diyabet) gibi sorunları ve birçok kanser türünü de beraberinde getiriyor. Özellikle meme kanseri, rahim kanseri ve kalın bağırsak kanserlerine obez kişilerde daha sık rastlanıyor.

Alzheimer üzerine yapılan son araştırmalar obeziteyle ilgili başka bir gerçeği daha ortaya çıkardı: “Orta yaşlarda zayıf olmak, kişiyi ileri yaşlarında bunamaya karşı koruyabiliyor. Başka bir ifadeyle orta yaşta obezite, Alzheimer bulgularının görülme yaşını öne çekiyor.”

Araştırmacılar Alzheimer hastası olan 142 ileri yaş bireyler arasında, 50 yaşında obez olanların “hatıra hırsızı” bu rahatsızlığa daha erken yaşlarda yakalandığını ortaya koydu.

Beden Kitle Indeksi’nde (BKI) bir birim artış Alzheimer başlangıcını 7 ay öne çekiyor

Araştırma için seçilen kişiler ortalama olarak 83 yaşında Alzheimer teşhisi almış olsa da hastalığın ilk bulgularını verdiği yaş bu kişilerin 50 yaşında kaç kiloda olduklarına göre değişiklik gösterdi: 50 yaşında Beden Kitle Indeksinde (BKI) görülen bir birim artışın, Alzheimer hastalığının başlamasını ortalama olarak 7 ay öne çektiği görüldü.
Bu araştırmayı gerçekleştiren, Amerikan Yaşlanma Enstitüsü’nden Dr. Madhav Thambisetty liderliğindeki ekip, alınan sonuçların obezitenin hastalığın başlamasını tetiklediğini göstermesi anlamında oldukça önemli olduğunu söyledi. Çünkü Alzheimer tedavisinde hastalığın başlamasını mümkün olduğunca geciktirmek önemli bir amaç olarak görülüyor.

Moleküler Psikiyatri dergisinde 1 Eylül tarihinde online olarak yayınlanan çalışmada obez yetişkinlerde, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi Alzheimer riskini artıran sağlık sorunları ve buna ek olarak sigara kullanımının etkileri açıklandıktan sonra; 50 yaşında BKI yüksekliğinin daha erken yaşta Alzheimer başlangıcıyla bağlantısı olduğu ortaya kondu.

Daha da fazlası, Alzheimer hastalarının beyin otopsileri orta yaşlarında tartıda daha ağır olan hastaların genel olarak beyninde daha fazla “düğüm” olduğunu gösterdi — düğüm: Alzheimer’lı hastalarda bulunan bükülü protein iplikleri birikimi-

aad794bf466345990bf93ebba92cf41f607e965a

Ancak bu beyin anomalilerin daha erken yaşta Azheimer başlangıcına neden olup olmadığı netlik kazanmamış durumda. Ayrıca insanların beslenme kalitesinin ne kadar etkili olup olmadığı konusu ise bu araştırmaya dahil edilmedi.

Bu önemli bir nokta çünkü Yaşlanma Enstitüsü’ne göre örneğin sebze, meyve, zeytinyağı ve balık tüketiminden oluşan Akdeniz beslenme tarzı Alzheimer’ı uzak tutabiliyor. Ayrı yeten, fiziksel ve zihinsel egzersizin de koruyucu bir etkisi olduğu düşünülüyor.

Çalışma orta yaşta görülen yüksek Beden Kitle İndeksinin erken yaşta Alzheimer hastalığına yakalanma ya da yüksek düzeyde beyin yumaklarının oluşmasına nasıl neden olduğunun cevabını da veremiyor.

Araştırmacılar büyük olasılıkla obezitenin kendisinin bu durumdan sorumlu olduğunu düşünüyor. Birçok çalışma obezitenin, beyin dahil olmak üzere, vücutta kronik iltihaplanmaya yol açtığını gösteriyor. Bu iltihaplanmanın Alzheimer hastalarında görülen beyin hasarının kötüleşmesine neden olabileceği düşünülüyor.

Obeziteyi önleyin!

40lı ve 50li yaşlarda fazla kilolardan kurtulmak kolay değil. Bu nedenle, asıl anahtar, öncelikli olarak obeziteyi önlemek. Tüm hayat boyunca sağlıklı kiloda olmak birçok nedenden dolayı oldukça önemli. Bu çalışma, orta yaş gibi erken bir dönemde sağlıklı bir Beden Kitle İndeksine sahip olmanın Alzheimer hastalığını da ertelemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.


Kaynak:

Norton, Amy; http://consumer.healthday.com/cognitive-health-information-26/alzheimer-s-news-20/heavier-weight-in-middle-age-tied-to-earlier-alzheimer-s-702824.html

Yorum Yazın