Olmazsa Olmazlar

Osteoartrit Ağrılarına Öneriler ve Güçlü Dizler için Egzersizler

1
Merve Keleş

 

Günlük hareketlerimiz içerisinde en çok yükü dizler taşır. Bu sebeple en yaygın rahatsızlıklar arasında diz-eklem rahatsızlıkları bulunmaktadır. En sık görülen ve hepimizin kireçlenme olarak bildiği ‘osteoartrit’; diz ekleminin ve kıkırdak dokunun yapısında görülen bozulma, zedelenme, aşınma gibi oluşan hasardır. Osteoartrit şiddetli diz ağrılarına, bacak hareketlerinizin kısıtlanmasına, yürüme zorluklarına sebep olabilir.

Dizlerinizdeki ağrıları görmezden gelmeyin. Dizlerinizi güçlendirmek, günlük hayatınızın altın anahtarı sayılır ve yaşam kalitenizi arttırır.

Dizleriniz ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler;

  • Kilo kontrolü çok önemlidir ve osteoartritin en önemli sebeplerindendir. Her 5 kilo eklemlerdeki yükü %50 oranında azaltır.
  • Yumuşak tabanlı ayakkabılar tercih edilmelidir.
  • Diz çökmekten, dizi zorlayacak açılardan kaçınılmalı, sandalye seviyesinden alçak seviyelerde oturulmamalıdır.
  • Dizleri zorlamadan, ağrı seviyesine gelmeden, yumuşak adımlarla yürüyüşler yapılmalıdır.
  • Uzun süre ayakata kalınmamalıdır.
  • Egzersizler düzenli olarak yapılmalıdır.
Dizlerinizi güçlendirebileceğiniz egzersiz önerileri

1

Düz bir zemine oturun. Sırtınıza destek koyabilirsiniz. Ayak parmak ucunu kendinize doğru çekin ve 10 saniye kadar bekledikten sonra parmak ucunuzu yere doğru bastırın. 10 saniye bekledikten sonra hareketi tekrar edin ve diğer bacak içinde uygulayın. Hareketi 10 tekrar 2 set şeklinde yapabilirsiniz.

2

Bacağınızı yerden biraz yukarı kaldırın, ayak parmak ucunu kendinize çekin ve 6 saniye bekledikten sonra indirin. Hareketi 10 tekrar 2 set şeklinde, her iki bacak içinde uygulayın.

3

Dik bir şekilde oturun, gerekirse sırtınızı destekleyin. Tek ayağınızı yukarı kaldırın, ayak parmak ucunu kendinize çekin ve 6 saniye kadar bekleyin. Bacağınızı dizinizi bükerek indirin. Hareketi 2 set 10 tekrar şeklinde her iki bacak içinde uygulayın.

Kişiye özel, önleyici sağlık uygulaması Longi’yi indirmek için hemen tıkla.

Yorum Yazın