Beden Sağlığı Hareket

Kemik Erimesi ve Yapılması Gereken Egzersizler

ump0429

Osteoporoz (kemik erimesi), kemiklerin daha ince, yapısal olarak daha zayıf ve kırılmalara daha yatkın oldukları bir hastalıktır. Bütün kemikler osteoporozdan etkilenebilir, fakat en çok kırılma riski olanlar el bileği, kalça ve omurgadır.

Semptomları olmadığından genellikle “sessiz hırsız” olarak adlandırılır ve ancak kırık meydana geldiğinde fark edilebilir. Osteoporotik kırılmalar, ayaktayken düşme gibi ufak bir çarpmayla bile oluşabilir, hatta bazen travma olmadan da. Çoğu omurga kırıkları ağrı olmadan oluşur ve bel ağrısı bazen, kas zedelenmesi veya fıtık olarak yorumlanabilir. Bu vakalarda omurga kırığından şüphelenilmez ve osteoporoz tanısı tesadüfen röntgen çekildiğinde konulabilir.

Osteoporosis

Kemik yoğunluğu genellikle 20-30 yaşları arasında en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra, ilerleyen yaş ile birlikte hem kadın hem de erkeklerde azalmaya başlar. Kadınlarda kemik kaybı, kemik koruyucu etkiye sahip yumurta hormonlarının azalması nedeniyle, menopoz döneminde artar. Bu nedenle kadınlar erkeklere göre daha fazla kemik erimesi ve kırık riskine sahiptir.

Kötü beslenme, kemik kütlesi ve kuvveti üzerine zararlı etkilere sahiptir. Yetersiz kalsiyum ve d vitamini alımı; aşırı kahve, alkol ve tuz tüketimi; hızlı kilo kaybettiren diyetler, mide küçültme veya kelepçe ameliyatları da kemik erimesini hızlandırır. Ayrıca -özellikle vücut ağırlığının taşındığı- fiziksel aktiviteler yeteri kadar yapılmadığında yine kemik kaybı söz konusudur.

Kemikler fiziksel aktivitelerin yarattığı biyomekanik baskıya karşı koymak için güçlenmek zorundalar. Daha kuvvetli olmaları için sürekli olarak uyarılmaya ihtiyaç duyarlar. Hareketsiz yaşam tarzı ve yetersiz egzersiz kemik kaybına neden olur, çünkü iskelet sistemi yeniden yapılanmak için zorlanmamaktadır.

Kemik kaybını azaltmak için: Yürü!

Fiziksel aktivite her yaşta kemik sağlığını korur; osteoporozun önlemesinde ve tedavisinde önemli bir yeri vardır. Egzersizler sadece kemik sağlığını arttırmaz, ayrıca kas kuvvetini arttırır, koordinasyonu ve dengeyi iyileştirir. Böylece düşmeler sonucu kolayca oluşabilecek kırıklar da önlenmiş olur.

Osteoporoz için en iyi egzersizler, vücut ağırlığının taşındığı yürüyüş, koşu, merdiven çıkma, tenis, basketbol, futbol ve dans gibi egzersizlerdir. Bu egzersizler genel sağlığın artmasını ve kemik kaybının azalmasını sağlar; ayrıca eğlenceli oldukları için ruhsal sağlığı da iyileştirirler.

Önleyici sağlık uygulaması Longi sağlığının destekçisi. Hemen indir, sağlığının tadını çıkar.

İyi postür (duruş) için karın, sırt ve bel başta olmak üzere bütün kasların dengeli gelişimi, kuvvet çalışmalarıyla sağlanmalıdır. Bu çalışmalar omurganın öne eğilmesini ve bunun neticesinde oluşabilecek kırıkları önlemede çok önemlidir. Pilates gibi egzersiz yöntemleriyle sağlanabilecek bu kuvvet artışı, günlük aktivitelerden zarar görme riskini oldukça azaltır; market çantalarını kaldırırken, yatağı düzeltirken, yukarıya eşya kaldırırken ya da merdiven çıkarken oluşabilecek sakatlıkları önlemede etkilidir.

Yürümek, kemik sağlığını iyileştirmenin yanında, dayanıklılığı arttırmada, kalp sağlığını iyileştirmede, kan şekeri ile kolesterolü dengelemede ve kilo kontrolü sağlamada etkilidir.

Yürüyüşler düzenli olarak haftada 3-4 gün ve durmadan 30-60 dakika sürecek şekilde yapılmalıdır. Mutlaka hafif tempo ile başlayıp, kondisyon seviyesi yükseldikçe yürüyüş hızı arttırılmalıdır. Yürüyüşler pilates ve ağırlık kaldırma gibi kuvvet geliştiren çalışmalarla desteklenmelidir.

osteoporosis-1

Osteoporoz Dosyası’nı okumak için Tıkla!

 


Kaynak:
Physiology of Exercise and Healthy Aging, Human Kinetic.

Yorum Yazın