Beden Sağlığı

Postürünüzü güçlendirmeye yönelik basit günlük egzersizler

Spiderman-Stretch-RESIZED-1
Merve Keleş

Postür vücudun duruş şeklidir. Yaşayış biçimimize zamanla adapte olan postür, egzersiz ile desteklenmediğinde, yaş alma ile birlikte denge kaybı, yürüme bozuklukları, sırt, boyun, bel ağrıları ve kas kemik problemleri olarak bizlere geri dönüyor. Eklemlere binen yükün arttığı durumlarda vücudun duruşu bozulmaya başlar. Doğru postür ise minimum kas aktivitesi ile sağlanabilir. Örnek egzersizler ile sizde duruşunuzun düzelmesine destek olabilir , daha iyi bir duruş kazanabilirsiniz.Bu örnek egzersizleri haftanın 4-5 günü tekrarlamaya özen gösterin.

chin tuck

Chin Tuck

Güçsüz boyun kasları sebebiyle ‘forward-head’ olarak adlandırılan; boynun önde olması anlamına gelen duruş bozukluğu bu egzersiz ile desteklenebilir.

Egzersizi ayakta veya oturarak yapabilirsiniz. Omuzlarınızı geri ve aşağı alarak kürek kemiklerinizi yaklaştırın ve dik oturmaya gayret gösterin. İki parmağınız ile çenenizi hafifçe geri doğru bastırın.Boynunuzun arkasındaki çukuru doldurduğunuzu hayal edin. 3-5 saniye kadar bekleyin ve 10 kez tekrarlayın.

1.-wall-angels-420x420_0

Wall Angel

Ayakta durun ve sırtınızı duvar ile destekleyin. Kalçanızı, omurganızı ve başınızı tamamen duvara sabitleyin. Bel boşluğunuzun olmamasına dikkat edin (pelvic tilt). Kollarınızı yukarı kaldırırken duvardan temasını kesmeyin. 3 saniye 10 tekrar kadar harekete devam edin.

pelvic tilt

Pelvic tilt

Başınızı belinizi ve kalçanızı duvara sabitleyin. Ayaklarınız omuz genişliğinde açık olsun. Eliniz ile bel boşluğunuzu kontrol edin ve bel boşluğunu doldurmaya gayret gösterin veya ellerinizi kalça kemiklerinizin üzerinde tutarak kalçanızın hareketine yön verebilirsiniz. Bu egzersiz örneğini yatay pozisyonda tanımlamıştık. Şimdi ise ayakta ve sırtınızı duvar ile destekleyerek hareketi yapın. Omurganızın hareketliliğini hissedin. Pelvic tilt pozisyonunda 5 saniye kadar bekleyin ve 8-10 kez tekrarlayın.

Spiderman-Stretch-RESIZED-1

Hip Flexor Stretch

Bir bacağınızı dizinizi yere koyarak uzatabildiğiniz kadar geriye uzatın. Diğer bacağınızı önde göğüs hizasında tutun ve elleriniz ile yerden destek alın. Vücudunuzu aşağı doğru yavaş bir şekilde bastırmaya çalışarak esneyin. 8-12 saniye kadar bekledikten sonra diğer bacak içinde hareketi tekrarlayın.

Sizleri egzersiz yapmanın en keyifli hali için Longi uygulamasını kullanmaya davet ediyoruz.

___________________________________________________________________

 

Yorum Yazın

1 Yorum