Olmazsa Olmazlar

Saç Dökülmesini Durdurmanızı Sağlayacak 10 Öneri

woman-morning-bathrobe-bathroom

Saç dökülmesi problemi mi yaşıyorsunuz? Bu 10 altın öneri ile saç dökülmenizin önüne geçebilirsiniz.

Geçmişte yalnızca yaş almış erkeklerin sorunuymuş gibi algıladığımız saç dökülmesi problemi, bugün kadın erkek her yaştan kişinin başına gelebiliyor. Hareketsiz yaşam tarzı, yanlış beslenme alışkanlıkları, kimyasal içerikli saç bakım ürünleri ve saçlara uygulanan yüksek ısılı fön ve maşa gibi işlemler, saç dökülmesinin kadınlar arasında da yaygın bir şekilde görülmesine neden oluyor. Saç dökülmesi uzun vadede saçlarda seyrelme ve kellik gibi can sıkıcı sorunlara neden olabiliyor. Bu durum hem kadınlarda hem de erkeklerde özgüven eksikliği yaratıyor. Halbuki saç dökülmesinin önüne geçmek düşünüldüğü kadar zor değil.

Sizin için hazırladığımız 10 altın öneriyi kolaylıkla uygulayarak saç dökülmenizin önüne geçebilirsiniz:

  1. İşe saç kurutma alışkanlıklarınızı değiştirmekle başlayabilirsiniz. Nemli saçlar kırılmaya ve dökülmeye açıktır. Banyodan sonra yüksek ısılı fön makinesine maruz kalan saçlar yaygın olarak kopma ve dökülme sorunu yaşar. Banyo sonunda saçlarınızı mutlaka kurutmanız gerekiyorsa da fön makinesini direkt olarak saç diplerinize uygulamayın. Elinizden geldiğince saçlarınızı kendi halinde kurumaya bırakın.
  2. Beslenme alışkanlıklarımız hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımızı etkiliyor. Beslenme diyetinizde vücudunuz için gerekli olan gıdaları yeterince almıyorsanız saçlarınız sağlığını kaybedecek ve bir müddet sonra dökülmeye başlayacaktır. Düzenli olarak vücut değerlerinizi ölçtürür ve beslenme diyetinizi buna uygun olarak düzenlerseniz saç dökülmenizin önüne geçebilirsiniz.
  3. Beslenme alışkanlıkları mineral ve vitaminlerin eksikliğine de neden olabilir. Saçlarınız normalden fazla dökülüyorsa vitamin ya da mineral eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Bu eksikliği gıdalardan almaya çalışabilir, gerekli durumlarda besin takviyesi de kullanabilirsiniz.
  4. Sık dişli taraklar saçlarınızın kırılmasına ve dökülmesine neden olur. Daha geniş dişli taraklar kullanarak saçınızın yıpranmasının ve dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.
  5. Saç bakım ürünleri saçlarınızın sağlığını doğrudan etkiler. Saç tipinize uygun şampuan kullanımı ve saç bakım ürünlerinizde olabildiğince kimyasal içeriklerden kaçınmak saç dökülmenizin önüne geçecektir.
  6. Eğer saçlarınıza jöle ya da saç spreyi sürüyorsanız uyumadan önce mutlaka saçlarınızı yıkama alışkanlığı edinin. Kimyasal ürünleri özellikle geceleri etkisini daha fazla gösterir. Temiz saçlarla uyumak uzun vadeli saç sağlığınız için çok önemlidir.
  7. Kan dolaşımını hızlandırmak saç dökülmesinin önüne geçen en önemli etkenlerden biridir. Saçlarınıza düzenli masaj yaparak kafa derinizdeki kan dolaşımını hızlandırabilir ve saç dökülmenizin önüne geçebilirsiniz.
  8. Hindistan cevizi yağının saç sağlığı üzerindeki etkileri muazzamdır. Hindistan cevizi yağı ile düzenli olarak saçlarınıza masaj yaparak çok daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Gece yatmadan önce saçlarınıza Hindistan cevizi yağı uygulayabilir ve sabah duşunuzu alıp gününüze başlayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı saç dökülmesini engellediği gibi saçlarınızın hızlı uzamasını da sağlar.
  9. Hepimizin beslenme amaçlı mutfaklarımızda bulundurduğumuz marul ve ıspanak yaprakları, saç sağlığı için önemli besinlerdir. Bir demet marul yaprağını, taze ıspanak suyu ile mikserde karıştırarak saçlarınıza maske olarak haftada bir uygulayabilirsiniz.
  10. Saç için faydalı olan bir diğer madde de biberiyedir. Kısık ateşte 20 dakika kaynamış biberiye yapraklarını iyice süzün ve suyunu saçlarınızı durulamak için kullanın. Bu faydalı su hem saç dökülmesinin önüne geçer hem de saçlarınıza sağlık katar.

Yorum Yazın