Beden Sağlığı

Sağlığınız için Düzenli Diş Hekimi Kontrollerini İhmal Etmeyin!

dis-protezi

Hastalıkların büyük bir kısmı ağız yoluyla bulaşıyor. Bu gerçek ağız ve diş sağlığının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Yani ağız ve diş sağlığının korunması, aslında olası birçok hastalığın başlamadan bitmesini sağlıyor. Ağız ve Diş Sağlığı Haftasında ve 22 Kasım Diş Hekimliği gününde, diş ve ağız sağlığı ile ilgili farkındalığın artması için karşılaşılabilecek problemleri anlattık.

Diş Çürümesi

Dişlerin dış yüzeyi sert dış minesiyle kaplıdır. Her gün diş plağı adı verilen ince bir bakteri tabakası diş yüzeyi üzerinde birikir. Diş plağında bulunan bakteriler diş minesine zarar veren asitler üretir. Zaman içinde bu asitler mine içinde delik oluşumuna neden olur. Bu deliğe diş çürüğü adı verilir. Diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak dişlerinizi bu çürüklerden koruyabilir ancak bir kere çürük oluşmuşsa tek çareniz bir diş hekimine başvurmaktır.

Dişinizin çürümesini florür içeren bir diş macunu kullanarak önleyebilirsiniz. Eğer diş çürümesi açısından yüksek risk grubundaysanız (örneğin, kullandığınız ilaçlardan dolayı kuru bir ağzınız varsa? daha fazla florüre ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle diş hekiminiz size özel bir florür tedavisi uygulayabilir. Ya da diş hekiminiz evde florür jeli ya da florür gargara kullanmanızı isteyebilir.

Diş eti Hastalıkları

Diş eti hastalıkları plağın diş eti üzerinde ve altında birikmesiyle başlar. Bu plag diş etini ve dişleri bir arada tutan kemiği acıtan enfeksiyonlara yol açar. Bazen diş eti hastalıkları diş etlerinizi hassaslaştırır ve kanamaya meyilli yapar. Diş eti iltihabı adı verilen bu durum günlük fırçalama ve diş ipi kullanmayla düzeltilebilir. Daha ciddi bir tür diş eti hastalığı olan periyodontit bir diş hekimi tarafından tedavi edilmelidir. Eğer tedavi edilmezse bu enfeksiyon dişleri destekleyen kemik, diş etleri ve diğer hücrelere zarar verebilir. Ve zaman içinde dişinizin çekilmesi gerekebilir.

Diş eti hastalıklarını önlemek için:

 • Dişlerinizi günde 2 kere florür içeren bir diş macunuyla fırçalayın.
 • Günde bir kere diş ipiyle dişlerinizi temizlerin.
 • Diş hekiminize check up ve diş temizliği için düzenli olarak gidin
 • Dengeli beslenin.
 • Sigarayı bırakın. Sigara diş eti hastalığı riskinizi arttır.

teetha1  teetha2  teetha3

Diş ve diş etlerinizi temizlemek

Dişlerinizi fırçalamanın ve diş ipi kullanmanın doğru yöntemini öğrenmelisiniz. Her gün: Yumuşak kıllı diş fırçası ve florür diş macunuyla dişlerinizin iki tarafını da nazik bir şekilde fırçalayın. Küçük dairesel hareketlerle ve kısa ileri-geri darbelerle fırçalayın. Dişlerinizi fırçalamak için yeterli zaman ayırın ve diş eti hattı boyunca eliniz hafif olsun. Hafif bir şekilde dilinizi de fırçalayın, böylelikle ağzınız temiz kalacaktır. El hareketini kısıtlayan artrit ve benzeri rahatsızlıkları olan kişiler diş fırçasını tutma ve kullanmada zorlanabilir. Böyle bir durumda yapılabilecekler;

 • Elektirikli ya da bateriyle çalışan bir diş fırçası kullanın
 • Diş fırçasının sapına bisiklet tutacağı geçirin
 • Daha büyük saplı bir diş fırçası alın.
 • Diş fırçası sapını elinize geniş elastik bant ile bağlayın.

Diş ipi yardımıyla dişlerinizin çevresini de her gün temizlemelisiniz. Dikkatle yapılan diş ipi temizliği, diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde kalan plak ve yemek artıklarını temizleyecektir. Dişlerinizi ip ile temizledikten sonra ağzınızın içini suyla çalkalamayı ihmal etmeyin.

Eğer dişlerinizi fırçalarken ya da diş ipi temizliği sırasında diş etleriniz kanıyor ya da ağzınız acıyorda mutlaka diş hekiminizi görün.

Screen Shot 2015-11-22 at 14.53.33.png

Protez dişler

Bazen, zarar görmüş dişlerin yerine protez (takma) dişlerin kullanılması gerekebilir.

Parçalı takma dişler sadece olmayan bir ya da birkaç diş yerine kullanılabilir. Protez dişler ilk başta garip gelebilir. Diş hekiminiz sizi ilk başlarda protezin uyum sağlayabilmesi için sık aralıklarla görmek isteyebilir. Zaman içinde diş etleriniz şekil değiştireceğinden protez dişlerinizin ayarlanması ya da yenilenmesi gerekebilir. Bu düzenlemeleri diş hekiminize bırakmalısınız.

Protez dişlerinizle yemek yemeyi öğrenirken, hayatınızı kolaylaştıracak şu noktalara dikkat edin:

 • Yapışmayan, yumuşak yiyeceklerle başlayın.
 • Yediklerinizi küçük parçalara kesin
 • Ağzınızın iki yanını kullanarak çiğneyin.

Protez dişlerinizi kullanırken dikkatli olun çünkü sıcak yemek ve içecekleri hissetmeniz ya da yemeğinizde bulunan kemikleri ağzınızda farketmeniz zorlaşabilir.

Protez dişlerinizi temiz tutun; leke, ağız kokusu ya da şiş diş etlerini önlemek için üzerinde yiyecek artığı kalmamasına özen gösterin. Ve onları her gün protez diş koruyucu bir ürünle fırçalayın. Her gece protezinizi ağzınızdan çıkarın ve onları protez-temizleyici bir sıvının içine ya da suyun içine koyun.

Ağız Kuruluğu

Ağzınızı ıslak tutacak yeterlilikte salya ya da tükürük bulunmadığında kuru ağız durumu ortaya çıkar. Sıklıkla kullanılan birçok ilaç kuru ağza neden olabilir. Bu durum yemek yemeyi, yutmayı, tat almayı ve hatta konuşmayı zorlaştırabilir. Kuru ağız diş çürümesine ve diğer ağız enfeksiyonlarına yol açabilir.

Ağız kuruluğuna karşı su ve şekersiz içecekler içebilirsiniz. Sigara kullanmamaya özen gösterip; alkol ve kafeinden uzak durabilirsiniz

Şekersiz sert şekerler ya da şekersiz sakız da bu durum için faydalı olabilir. Diş hekiminiz yapay salya kullanmanızı önerebilir.

Ağız Kanseri

Ağız kanseri ağzın herhangi bir yerinde ya da boğazda ortaya çıkabilir. Genellikle 40 yaş üzeri kişilerde görülür. Düzenli olarak check up yaptırmak diş hekiminizin ağız kanseri belirtilerini kontrol edebilmesi için önemlidir. Bu hastalığın erken evre belirtisi ağrı değildir. Tedavi, hastalık yayılmadan önce yapılırsa daha başarılı olur. Dişlerinizin tümünü kaybetmiş olsanız bile, diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret ederek ağız kanseri taramanızı yaptırmalısınız.

Ağız kanserine yakalanma riskinizi azaltmak için:

 • Tütün ürünleri kullanmayın – sigara, çiğneme tütün, nargile ya da puro vb.
 • Alkol alıyorsanız – ölçülü davranın.
 • Güneş koruyucusu olan bir dudak merhemi kullanın

dis-protezi


Kaynak: 
https://www.nia.nih.gov/health/publication/taking-care-your-teeth-and-mouth
http://halkalimoderndis.com/wp-content/uploads/2013/05/dis-protezi.jpg

 

Yorum Yazın