Beden Sağlığı Olmazsa Olmazlar

Sigarayı bırakın, vücudunuzdaki mucizelere tanıklık edin

3eeeb5982375e433fcbbe0e854eee574
Merve Keleş

İnsanlar beğendiği sinema yıldızlarına, ebeveynlerine özenmek, yahut arkadaşları arasında sosyal onaylanma elde edebilmek için ergenlik çağında sigara içmeye başlayabiliyor.Fakat sigara yaşam süremizi ve sağlığımızı ciddi biçimde tehdit etmektedir. Sigara içeriğindeki nikotin isimli maddenin beynin yapısını değiştirmesi sebebiyle bağımlılığa dönüşür. Peki sigara içmeyi bıraktığınızda vücudunuzda neler olacağını öğrenmek ister misiniz?

e35432071f981a7edae4ab9425233d34

Dünyada 1,2 milyar kişinin, günde yaklaşık 2 saate kadar vaktini harcadığı bir alışkanlığı var; sigara içmek.

Sigara içmenin zararları herkes tarafından bilinmektedir. Sigara içme alışkanlığı edinmek çok kolay iken, bu alışkanlıktan vazgeçmek insanları gerek mental gerek fiziksel olarak çok zorlamaktadır. Bu sebeple, Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre, Türkiye de dahil olmak üzere dünyada birçok ülkede en sık rastlanan kanser türü akciğer kanseridir. Ayrıca Türkiye, dünyada kişi başına sigara tüketiminin en fazla olduğu ülkeler arasında 30. sıradadır.

Kanser, kalp ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere, ağız, yemek borusu ve mesane kanseri, kadınlarda sigara sebebiyle sık rastlanan rahim ağzı kanseri, pankreas ve larenks kanseri, solunum yetmezliği, koah, kısırlık, göğüs kanseri, amfizem, şeker hastalığı, kulak enfeksiyonları gibi sorunların temel sebebi sigara kullanımıdır. Ayrıca sigara, kan dolaşımı ve damarlar üzerindeki şiddetli etkileri ile beyin-damar hastalıkları riskini de artırır.

Sigara içmek ve dumanının solunması bireylerde psikolojik ve zayıf fiziksel bağımlılık yaratır. Sigaradaki asıl bağımlılık maddesi olan nikotin, merkezi sinir sistemini etkiler ve beynin işlevlerini zayıflatarak ruh halinde, algıda, duyularda ve davranışta değişiklikler yaratır.

İnsanlara bu bağımlılığı tercih etme nedenleri sorulduğunda ise benzer yanıtlar verdikleri araştırılmalarda ortaya koyulmuştur. Çoğunluk, sigaranın zararları hakkında oldukça bilgili olmalarına rağmen, tercih sebepleri olarak keyiflendiklerini, sigaranın stresle baş edebilmede kolaylık sağladığını, rahatlatıcı etkiye sahip olduğunu, sosyalleşmeyi kolaylaştırdığını, konsantrasyonu artırdığı ve kilo kontrolü sağladığını vurgulamıştır.

Sigara bağımlılığı sadece psikolojik değil, çevresel ve fizyolojik nedenlerden dolayı da oluşabilir. Ayrıca sigara tüketim miktarının bağımlılık türüyle alakalı olduğu önemli bir gerçektir. Sigara tüketim miktarı arttıkça, bağımlılık psikolojik boyuta geçer.

Sigarayı bıraktıktan sonra ortaya çıkan nikotin yoksunluğu, o süreye kadar alınan nikotinin bir anda alınmamasıyla ortaya çıkar. Beyin, sigara içilen süreçte nikotin adaptasyonu geliştirmiştir ve içilmeyen süreçte ise adaptasyonun bozulması ile nikotine bağlı kesilme ortaya çıkar.

Bırakılan süreçte yoksunluk belirtisi olarak depresif, sinirli ve öfkeli ruh hali, uykusuzluk, anksiyete, huzursuzluk, yemek yeme isteğinin artması ve düşünceleri yoğunlaştıramama gibi durumlar yaşanır.

Quitting-Smoking-Abruptlyopt

Ancak insan vücudu sigarayı bırakır bırakmaz olumlu yanıt verir ve iyileşme sürecine girer. Yaşam kaliteniz ve verimliliğiniz artar. Bırakma sürecinde istek ve alınan iyi bir destek ile bu bağımlılıktan kurtulmak mümkün.

Sigarayı bıraktıktan ilk 20 dakika sonra:

Tansiyon ve kalp atışı normal seviyesine döner. Kan dolaşımı düzelir.

8 saat:

Kandaki nikotin ve karbonmonoksit seviyesinde değişimler başlar, kan oksijen düzeyi normale döner.

12 saat:

Kandaki karbonmonoksit seviyesi düşüşe geçer.

24 saat:

Karbonmonoksit kandan dışarı atılır, akciğerlerdeki hücresel hasarlar vücut tarafından tedavi edilmeye başlar.

48 saat:

Kandaki nikotin düzeyi azalır, duyular açılmaya başlar, özellikle tat ve koku duyusu artar.

72 saat:

Bronşların gevşemesi sonucu rahat nefes alımı başlar, oksijen alımı artar, hava yolları kendini temizlemeye başlar ve vücuttaki enerji düzeyi artar. Yoksunluk şiddeti 72 saat içerisinde şiddetlidir.

1-2 hafta:

Akciğer fonksiyonları gelişir.

2-12 hafta:

Kan dolaşımı iyileşmeye başlar. Solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski azalır, hareket halindeyken solunum güçlüğü ve yorulma daha az görülür. Cildiniz yenilenmeye, ışıldamaya başlar ve yaşlanma etkileri yavaşlar. Akciğerleriniz daha rahat egzersiz yapabilmeniz için size izin verir.

3-9 ay:

Akciğer yenilendikçe kısa aralıklarla nefes alıp verme, hırıltı şeklinde nefes alma öksürük gibi solunum problemleri düzelir. Akciğer fonksiyonları önemli derecede artış gösterir.

1yıl:

Koroner kalp hastalıkları riskiniz sigara içmeyenlere göre %50 azalır.

5 yıl:

Ağız, boğaz, larenks ve mesane kanseri riski azalır. Rahim ağzı kanseri riski düşer.

10 yıl:

Pankreas kanserine yakalanma riskiniz azalır.

15 yıl:

Artık kalp krizi riski, hiç sigara içmeyen bireylerle aynı seviyededir, akciğer kanseri riskiniz ise sigara içenlere oranla %50 azalır.


Kaynak

http://www.turkishthoracicjournal.com/upload/documents/pdf_Toraksder_14.pdfhttp://www.healthyandnaturalworld.com

 

Yorum Yazın

About the author

Merve Keleş

Merve Keleş

Adı Merve keleş. 92 senesinde doğdu. Arkadaşları lise sınavlarına hazırlanırken o koşuyor, mahallede maç yapıyor, akşamları saklambaç oynuyordu. Kedileri köpekleri beslemeye doyamıyordu. Yaşı 14 iken ailesinin de desteğiyle, bitmeyen enerjisini spora yöneltti ve Fenerbahçe’de spor hayatına tam anlamıyla başladı. Yurt içi ve yurtdışında birçok başarı aldı, ülkesini gururla temsil etti. Spor hayatıyla uyumlu olarak Marmara Üniversitesi spor akademisinden mezun oldu. Üniversitede de spor hayatı bitmedi ,seminerlere ,dans ve drama etkinliklerine katıldı ve gönüllü deneyim projelerinde yer aldı. Bunun yanında dağcılık deneyimi yaşadı ,doğayı yakından tanıma fırsatı buldu ve vazgeçilmezi oldu. Herkese aldığı bu keyfi anlatmak ve yaşatmak istiyordu. Sporu bırakma vakti geldiğinde ise antrenörlük yaptı. Daha sonra pilates ile tanıştı. Şuan eğitmenliğini yapmakta. Bundan sonraki planları arasında insanların egzersiz ve doğa ile ilişkilerini geliştirmek, spor organizasyonlarını genişletmek ve tüm insanlara ulaşmak var.