Güçlü Zihin

Siz hangi tohumu sulamayı seçiyorsunuz ?

tree
Şebnem Dural

Hayatta ki her şey aslında bir alıştırmadır; bunları bir kas gibi düşünün, eğer kaslarınızı çalıştırırsanız büyürler ve güçlenirler değil mi? Spor salonunda geçirdiğiniz ilk günü düşünün, eğer daha sık spora gidip kaslarımızı çalıştırsaydık çok daha az ağrırlardı. Ne kadar çok giderseniz (hayatınızda ne kadar çok uygularsanız) o kadar iyi gelir aslında size ve adeta hayatınıza entegre etmenizde o kadar kolaylaşır. Bu aynı zamanda ilişkiler, arkadaşlıklar, hobiler ve diğer türde ki aktiviteler için de geçerlidir. Eğer hayatımızda güvenmediğimiz ve/veya eksik gördüğümüz taraflarımızı çalıştırmaya başlarsak, hayatımızın geri kalan işleyişleri de değiştirebiliriz.

Bilinmez bir şeyi, bildiğimiz bir şey haline getirebilmek için bir çaba sarf etmeliyiz. Bazı insanlar bir hobi veya alışkanlık edinebilmemiz için sadece 30 güne ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Gelin bunu beraber deneyelim… Öncelikle karamsarlık ile savaşmamızı ve iyimserlik tohumlarını (neşe, mutluluk, umut, vb.) sulamamızı istiyorum. İkinci olarak kendimiz ve başkaları hakkında olumlu düşünmemizi istiyorum. Böylece en kötü senaryoyu göz önüne almadan bakış açımızı çok daha yapıcı tarafa çekebilmeyi öğrenebileceğiz. Olayları diğer insanların bakış açısından görmeye çalışacağız ve iletişim kurduğumuz sırada ki yaklaşım tarzımızı değiştireceğiz. Bu şekilde empati hissimizi geliştireceğiz. Başkalarına yardım etmek isteyerek kendimize de yardım edeceğiz: Diğer insanlara yardım etmek yeni sosyal bağlar kurmamızı sağlar ve öz-saygımızı ve kendimize verdiğimiz değeri arttırır, yani hayattan aldığımız mutluluğu geliştirir. Ayrıca uzun zamandır görmediğimiz veya konuşmadığımız biri ile tekrar irtibata geçmemiz konusunda da meydan okuyorum.

Sonuç olarak, tüm bu aktiviteler arkadaşlık, öz-saygı, mutluluk, minnettarlık, keyif ve tatmin tohumlarımızı sulamamızı sağlayacak; Tek ihtiyacımız olan ilk adımı atabilmek. Kendinize bir şans tanıyın ve yapabileceğinize inanın.

3

Eğer mutluluğun seninle çiçek açmasını istiyorsan, tohumları sulaman yeterli.

Mutluluk arayışınızı ön plana çıkaran hislerinize güvenin!

Çünkü hepimiz sevilmeyi hak ediyoruz,
Çünkü hepimiz mutlu olmayı hak ediyoruz,
Çünkü hepimiz keyifli olmayı hak ediyoruz,
Çünkü hepimiz istenilmeyi hak ediyoruz ve çünkü hepimiz ilerlememizi engelleyen ve bizi geride tutan korkularımızdan arınmayı hak ediyoruz…

Yazımı ünlü kişisel gelişim yazarı Susan Jeffers’ın bir cümlesi ile kapatıyorum, “korkuyu hissedin ve yine de yapın…”

4


Kaynak:
Wince, Guy. Emotional First Aid: Healing Rejection, Guilt, Failure, and Other Everyday Hurts. New York: Plume, 2014. Print.
pinterest.com/pin/457256168387798420/
newhartfordschools.org/nugent
pinterest.com/pin/359162139010643292/
crosswalk.com/family/parenting/watering-seeds-and-waiting-for-fruit.html

Yorum Yazın