Beden Sağlığı İyi Beslenme

Size Kendinizi İyi Hissettirecek 6 Mineral

super foods
Kendinizi iyi hissetmek mi istiyorsunuz? Cevap market raflarında!
Vitamin ve minerallerden zengin besinler hem sağlığınız için faydalıdır hem de mutluluğunuzu artırır. İşte size kendinizi iyi hissettirecek 6 mineral ve bu mineralleri bulabileceğiniz besinler:
KALSİYUM
İnsan vücudunda en fazla bulunan mineraldir. Vücuttaki kalsiyumun çok büyük bölümü kemiklerde bulunur. Dolayısıyla kalsiyum minerali kemikleri güçlendirir. Ayrıca sağlıklı, güçlü ve iyi görünen dişler için de gerekli bir mineraldir. Kaslarımızın normal çalışmasında büyük rol oynar. Kalsiyumun önemli bir özelliği de hücrelerin iyi çalışmasına yardımcı olmasıdır.
Süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, balık ( Özellikle somon ve sardalya), fındık, meyve, pekmez, tahıllar, baklagiller ve maydanozda bulunur.
MAGNEZYUM
Enerji üretiminde çok önemli olan magnezyum, kalp, böbrek, beyin ve karaciğer metabolizmalarında da önemli bir rol oynar. Sinir sistemi sağlığı, vücut ısısının dengede tutulması gibi pek çok fonksiyonda görev alan magnezyum, kemik ve diş gelişimi ve sağlığı açısından da gereklidir.
Başta limon olmak üzere balık ve tavuk eti, yumurta, tam unlu ekmek, yerfıstığı, patates ve portakal bol miktarda magnezyum içeren besin maddeleridir.
DEMİR
Demir minerali, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Vücut direncini arttıran demir yorgunluğa karşı etkilidir.
Kuru kayısı ve kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler, kırmızı et ve karaciğer, pekmez, tahıllar, yumurta, lahana, fasulye, pancar, patates, fındık, badem, şeftali, armut, hurma, kabak ve balık bol miktarda demir içeren besin maddeleridir.
ÇİNKO
Bu esansiyel (vücuda dışarıdan alınması gerekli) mineral vücutta herşey için gereklidir. Vücuttaki pek çok fonksiyonda görev alır. RNA ve DNA oluşumu ve proteinlerin enerjiye dönüştürülmesi için çok önemlidir.
Deniz ürünleri, et, karaciğer, fındık, süt ve yumurtada bulunur.
KROM
Metabolizmanın çalışmasında aktif olarak rol oynayan bir mineraldir. Kandaki şeker düzeyini dengede tutar. Kolesterol seviyesini dengeler.
Vücutta krom mineralinin eksiliği görüldüğü zaman kolesterol düzeyinde artış, vücudun glikozu istenilen şekilde kullanamaması gibi durumlar meydana gelebilir.
Krom minerali et, sebzeler ( özellikle brokoli ), süt ve süt ürünleri, yumurta, hindi, tavuk, üzüm suyu, kabuklu deniz ürünleri, mısır ve tahıllarda bolca bulunur.
OMEGA 3
Omega-3’ten zengin bir beslenme programı yorgunluğu giderip, kavrama gücünü ve hareket kabiliyetini artırarak kalp, şeker, tansiyon, romatizma, migren ağrıları ve cilt problemlerine iyi gelir.
Omega-3, bir diğer ismiyle ‘alfa linolenik asit’, yağlı balıklarda, ceviz, badem, soya filizi, kuru fasulye, soya fasulyesi, nohut, keten tohumu ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.
Kaynak: Greatist
Yaşınıza ve ihtiyacınıza özel beslenme ve egzersiz programlarına mı ihtiyacınız var? Hemen Longi’yi indirin, daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşama adım atın!

Yorum Yazın