Beden Sağlığı İyi Beslenme

Sizi Kandırabilecek 5 ‘Sağlıklı’ Besin

Desktop

Günümüzde neyin sağlıklı olduğunu bilmek gerçekten zor. Özellikle de “sağlığınız için iyi” olarak reklamı yapılan bu kadar çok yiyecek varken. İnternette bu kadar aldatıcı reklam kampanyaları, kulağa sağlıklı olduğunu çağrıştıran sözcükler ve besinler hakkında yanlış bilgiler mevcutken yanılmak oldukça kolay.

İşte sizi kandırabilecek 5 “sağlıklı” besin:

Glüten

1. Glütensiz Yiyecekler

Yakın zamanda tüketici raporlarından yapılan ulusal araştırmaya göre Amerika’lı yetişkinlerin %63’ü, glütensiz beslenmenin kendi sağlıklarını geliştirdiğine inanıyor. Ayrıca her üç kişiden biri glütensiz yiyecekler aldıklarını veya tamamiyle glütenden kaçındıklarını belirtti. Bir başka araştırmanın bulgularına göre ise, kendilerini glütene “duyarlı” olarak düşünen insanların %90’ının glüteni sindirme konusunda hiç bir problem yaşamadıklarını buldu.

Eğer çölyak hastalığına veya glüten duyarlılığına sahip değilseniz muhtemelen glüteni beslenme düzeninizden çıkarmanıza gerek yok. Hatta glütensiz yaşamak – ihtiyacınız yokken – besin düzeninizi de mahvedebilir. Glütensiz yiyecekler çoğunlukla daha çok kaloriye, yağa, sodyuma ve eklenmiş şekere sahiptirler. İnsan Beslenmesi ve Diyetetiği Dergisi’nde yayımlanan bir araştırmada glütensiz bir besin düzenine sahip insanların sıklıkla B vitaminleri, magnezyum, kalsiyum, demir ve çinko gibi besinlerden yoksun olduklarını belirtti. Bir başka araştırma ise glütensiz beslenmeye başlayan insanların sıklıkla kilo aldığını belirtti.

Glütensiz yaşama modasından kaçınmak için bir başka nedene daha mı ihtiyacınız var? Glüten içermeyen yiyecekler glüten içeren yiyeceklere göre çok daha pahalılar. Çünkü glüten sevdiğimiz bir çok şeyin yapısını ve tadını sağladığı için üreticilerin bunu bir şekilde telafi etmesi gerekiyor.

Dark chocolate

2. Siyah Çikolata

Muhtemelen siyah çikolatanın kalbiniz için hatta beyniniz için yararlı olduğunu duymuşsunuzdur. Fakat esasında sağlığınız için yararlı olan şey kakao içerisinde bulunan flavonoldür. En son yapılan araştırma, kakao flavonollerinin sağlığımıza, yaşımız ilerledikçe damarlarımızın esnekliğine ve kalp rahatsızlığı riskinin azalmasında yararlı olduğunu ileri sürdü. Hatta bir diğer araştırma ise flavonolün biz yaşlandıkça bile diri kalmamıza yardım ettiğini ileri sürdü. Bir denemede, 8 hafta boyunca her gün orta ve yüksek oranda kakao flavonolü tüketen insanların dikkat ve hafıza testlerinden daha iyi puan aldığı görüldü.

Fakat ne yazık ki her çikolata flavonol içermiyor. Genelde üretim sırasında yok oluyorlar, bu yüzden yediğiniz çikolatanın sağlığınıza bir artısı olup olmadığını söylemek zor.

Aldığınızdan emin olabilmek için içerisinde kesinlike kakao flavonolü bulunan ve kalori ve yağ depolamadan sağlığınızı geliştirecek kaynakları (ufak tüpler veya kapsül ilaveleri) bulmaya çalışın.

Enerji Bar

3. Enerji Barları

Eğer çabucak enerji alabilmek için enerji barlarını seviyorsanız seçiminizi dikkatli yapın! Her enerji bar sizin için zararlı değildir. Fakat bazıları içerisinde şeker ve damar tıkayan doymuş yağ ilaveleri ile doludur. Ayrıca bazı paketleri 300 kaloriden fazla – çoğu insanın öğünler arası yemesi gereken aperatiften bile çok daha fazla – içerebiliyor.

Eğer kendi barınızı bu tarifi kullanarak yapıyorsanız sağlıklı bir bar edindiğinizden şüpheniz olmasın. Eğer marketlerden almanız gerekiyor ise 200 kalorinin üzerine çıkmayan, doymuş yağ oranının 2 gramdan fazla olmayan ve 10 gram şekerin (iki buçuk çay kaşığı) altında olanları tercih etmelisiniz.

Veya bir bar alacağınıza örneğin çeyrek fincan karışık çerez (fındık ve kuru üzümler) veya üç dört tane tam tahıllı kraker ile birlikte bir parça düşük yağlı peynir gibi kaliteli karbonhidratları ve proteinleri tercih edebilirsiniz.

foods-that-fool

4. Aromalı Yoğurt

Eğer dikkatli olmazsanız yoğurt sağlıklı bir seçimden kalori bombasına dönüşebilir. Sade bir yoğurt normalde her kasede 16 gram laktoz içerir. Doğal meydana gelen şekerler meyvelerde, sebzelerde, ve süt ürünlerinde bulunur fakat sağlık açısından bir tehdit oluşturmazlar. Ancak aromalı bir yoğurt yediğinizde 15 gram veya daha fazla sonradan eklenmiş şeker ve 60 ya da daha fazla kalori alabilirsiniz. Yoğurdun sağlıklı kalabilmesi için sade, az yağlı ya da yağsız olarak seçebilir, tatlı olabilmesi için de bir çay kaşığı bal ekleyebilir, akçaağaç pekmezi ya da farklı meyve seçenekleri ile tercih edebilirsiniz. Fakat en iyi yol sade yoğurtlara göre daha az şeker içeren ancak içerisinde iki kat daha fazla protein içeren yağsız yoğurdu tercih etmek olur.

dressing

5. Şişelenmiş Salata Sosları

Salata, besin düzeninize sebze sokmak için gerçekten harika bir yol. Fakat dikkatli olmaz ve şişelenmiş salata soslarını tercih edersiniz, sonucunda yüzlerce fazladan kalori alabilir ve salatanıza günlük almanız gerekenden çok daha fazla doymuş yağ eklemiş olabilirsiniz.

Bunu yüksek kalorili ve  krem bazlı salata soslarından kaçınarak yapabilirsiniz (örneğin ranch ve blue cheese sosları). Yağ bazlı sos seçimi yaparak sağlıklı bir seçim yaptığınızı mı düşünüyorsunuz peki? Orada bir duralım! Evet, zeytinyağı ve diğer bitki yağı bazlı soslar sizin için daha iyi olabilir fakat bazıları daha sonradan eklenmiş şeker ve sodyum ile dolu. Eğer paketlenmiş bir sos alıyorsanız, 110 kalorinin, 1.5 gr doymuş yağın, 100mg’ın ve porsiyon başına 4 gr şekerin altında olanlara bakın. Sade ve sağlıklı bir sos için, marketlerde bulunan karışımlardan kaçınarak, yeşillikleriniz üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve limon suyu ile çok daha sağlıklı bir sosu tercih edebilirsiniz.


Kaynak:
http://blogs.webmd.com/food-and-nutrition/2015/11/5-healthy-foods-that-may-fool-you.html
http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/Pix/pictures/2012/8/17/1345200215805/Dark-chocolate-010.jpg
http://www.acibadem.com.tr/Hayat/icerik_foto_galeri/d765b05173bc4b7b9999bac6ff024b27.jpg
https://adrian1974fulga.files.wordpress.com/2014/09/dressing.jpg

Yorum Yazın