Hareket

Spor Yapan Erkekler Yaşa Bağlı Yüksek Kolesterolü Geciktirebilir

o

Yapılan bir araştırma; sıklıkla aerobik egzersizi yapan erkeklerin yaşa bağlı yüksek kolesterolün başlamasını erteleyebildiğini, böylelikle potansiyel kalp hastalığı riskini de düşürdüğünü gösteriyor.

Araştırmacılar 10 yıllar boyunca binlerce erkeği takip etti, belirli aralıklarla onlardan kan alarak kolesterol seviyelerini test etti ve sonra koşu bantlarında koşmalarını sağlayarak kardiyorespiratuvar sağlık seviyelerini ölçtü. Daha uzun ve hızlı koşan erkekler, -bu durum vücutlarının oksijeni kaslarına kolaylıkla ulaştırdığını işaret ediyor- aynı zamanda düşük kolesterol seviyelerine sahipti. New York Mount Sinai’de bulunan Icahn Tıp Fakültesi’nde kardiyovasküler araştırmacısı olan Dr. Usman Baber; “Kolesterol seviyelerinin yükselmemesinde fiziksel kondisyonun en büyük faydasını genç ve orta yaş yetişkinler görüyor” dedi.

Baber, “Bu sonuçlar genç yaşlardan orta yaşlara kadar erkeklerin düzenli aerobik egzersizlerini sağlıklı bir yaşam tarzı olarak benimsemelerinin önemini vurguluyor” şeklinde konuştu.

Kondisyon ve kolesterol seviyeleri arasındaki bağlantıyı anlamak için araştırmacılar, Dallas’ta bulunan bir klinikte, 1970 ve 2006 yılları arasında 11.418 erkekten toplanan veriyi inceledi. Katılımcıların çoğu beyazdı, üniversite mezunuydu ve iyi gelir seviyesindeydi.

Bu inceleme döneminin herhangi bir noktasında kalp krizi, inme ya da kanser öyküsü gelişen erkekler ya da klinik ziyaretleri sırasında yükselen kolesterol ya da trigliseridler seviyesi gözlemlenen erkekler incelemenin dışında bırakıldı.

Ortalama olarak, her erkeğin kolesterol ve kondisyon seviyesi en az 3 kere test edildi. Erkeklerin kondisyon testleri ne kadar iyi sonuçlanırsa o kadar düşük kolesterol seviyeleri gözlemleniyor; bununla birlikte damar sertliği, kan pıhtısı ve kalp krizlerine yol açabilen kan damarlarında biriken kolesterolün kötü bir türü olan düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) görülme ihtimali düşüyordu.

Fit erkeklerde aynı zamanda kanın LDL’den temizlenmesini sağlayan iyi kolesterol adı verilen yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) seviyeleri daha yüksekti.

Marathon, black silhouettes of runners on the sunset

Hayat boyu aktif olun!

Yüksek kardiyorespiratuvar kondisyon seviyesi olan erkeklerin daha düşük kondisyon seviyesinde olan erkeklere göre kolesterol profillerinin en azından 20li yaşlarının başlarından 60lı yaşlarının başlarına kadar daha iyi olduğu gözlemlendi, bundan sonraki yaşlarda bu fark azalma gösterdi. Düşük kondisyon seviyesi olan erkekler 40 yaşından önce anormal kolesterol seviyelerine ulaştı.

Araştırmacılar çalışmanın sınırlarının kolesterol-azaltan ilaçlar hakkında bir veri içermemesi ve kolesterolü etkileyebilen beslenme alışkanlıklığı değişimlerini takip etmemesi olduğunu kabul etti. En yaşlı erkekler için toplanan veriler de oldukça sınırlıydı.

Mount Sinai’de Icahn Tıp okulunda araştırmacı olan Dr. Paola Boffetta, “Yine de, mevcut çalışmanın yaş ile birlikte gelen hastalıkların önlenmesinde hayat boyu yapılan fiziksel aktivitenin yararlarını destekleyen kanıtlara önemli bir katkı sağladığı ortada.” dedi ve ekledi “Hayat boyu aktif olmanın sadece kardiyovasküler hastalıklar açısından değil, birçok kronik hastalık, kemik erimesi ve kırıklar açısından da yararlı olduğuna dair güçlü kanıtlar var.”

Güney Karolina Üniversitesi Arnold Halk Sağlığı Okulu’nda spor bilimi araştırmacısı olan Dr. Xuemei Sui; “Yaşa bağlı yüksek kolesterolü uzakta tutmak için gerekli olan kondisyon seviyesine ulaşmak isteyen erkeklerin haftada 150 dakika orta düzey ya da 75 dakika hızlı egzersiz yapmalarını öneriyoruz. Bu egzersizler yürüyüş, koşu, yüzme ya da bisiklet sürmeden biri olabilir” dedi ve ekledi “Erkeklerin egzersiz yaparken hangi yaşta oldukları önemli değil; her yaşta faydasını görebilirler. Elbette ne kadar genç yaşta başlarlarsa yüksek kolesterol görülmesi o kadar ertelenir, özellikle kolesterolün yaşla birlikte artma eğilimi gösterdiği 60 yaşından önceki dönem önemlidir.”


Kaynak:
http://www.reuters.com/article/us-cholesterol-fitness-men-idUSKBN0NX2GG20150512

Yorum Yazın