Güçlü Zihin

Şükran duygusu beynin daha iyi çalışmasını sağlıyor

couple

Hayatımızda şükran duyduğumuz şeylere ne yazık ki şikayet ettiklerimiz kadar odaklanamıyoruz çoğu zaman. Kendimize her gün şükran duyduğumuz şeyleri hatırlatarak bakış açımızda büyük farklar yaratmamız mümkün. Şükran duygusunun manevi hazzının yanı sıra beden sağlığımız için de faydalı olduğu ortaya çıktı.

Şükran duyduğunuz şeyler arasında neler var? Bu zor ve endişe veren zamanlarda bize umut ve amaç veren nedir? Ve bunu hatırlamak neden çok zor?

Zihnimiz, elbette, negatif beklentiler karşısında yenik düşer. Rick Hanson tarafından (Hardwiring Happiness isimli kitabında) etraflıca yazıldığı gibi, negatif beklentiler beynimizin doğal ana üssü. “Kötü” olayları iyi olaylardan daha fazla hatırlıyoruz, çalışma arkadaşımızın söylediği o kötü söze takılıp kalıyor ve patronumuzun bizi nasıl övdüğünü unutuyoruz.

Bu programlanma başlangıçta bizi korumak için oluşturuldu. Sonuçta hangi meyvelerin zehirli hangilerinin olmadığını hatırlamazsak hayatımız tehlikeye girebilirdi. Ancak günümüzde bu düşünüş tarzı miadını doldurmuş bir işletim sistemine benziyor, Windows 95 kadar eski bir sistem… Bu nedenle nöroplastisite mucizesini beyinlerimize yeni bir donanım yüklemek için kullanmalıyız. Ve bunu nasıl yapmalıyız? Eğer böyle bir donanımı yüklemek çok kolay olsaydı, herkes bunu başarıyor olmaz mıydı?

Her gün yaşanan her anı sunduğu doğal güzelliğiyle karşılamanın ve yaşanan olumlu anlara odaklanmanın bir alışkanlık hale gelmesi için çaba göstermek gerekiyor. Her türlü alışkanlığı kazanma sürecinde yaşandığı gibi ısrarla ve dayanma gücü göstererek bu yolda devam edilmesi gerekiyor.

Ancak elde edilen sağlam kanıtlar gösteriyor ki bu çabanın sonucunda elde edilen birçok fayda bulunuyor. The New York Times’da anlatıldığı gibi, şükran duygusu hipotalamus bölgesini ( beynin stres düzeyini kontrol eden önemli bir kısmı) ve beynin ön tavan bölgesini (keyif duygusunu üreten “ödül devre sistemini” nin bir parçası) aktive ediyor. Forbes şükran duygusunun bilim tarafından onaylanmış 7 faydasını yayınlayarak, zihinsel ve fiziksel sağlığı iyileştirdiğini anlattı.

Gözlerinizi kapatın ve olumlu bir olay ya da insana odaklanın

Şükran duygusunu uygulamanın birçok farklı yöntemi bulunmaktadır. Mesela bir günlük tutabilirsiniz. Günlüğünüze her gün tüm yıl boyunca varlığından şükran duyduğunuz 5 şeyi listeleyebilirsiniz ve bu 5 şey hiçbir zaman birbirinin tekrarı olmaz. Daha büyük ve aşikar şeyleri geride bıraktığınızda daha az farkedilir şeylere mesela nefes alışınıza ya da her gece uyumak için bir yatağınızın olduğuna ya da bir arkadaşınızın güldüğünü görmenin sizi ne kadar mutlu ettiğine odaklanabilirsiniz.

Eleanor Roosevelt tarafından uygulanan bir başka yöntem ise her gün 2 ya da 3 kişiye kibar bir not yazmak için zaman ayırmak olabilir. Hanson’ın önerdiği yöntem ise şu: Sessiz bir yerde oturun, gözlerinizi kapatın ve olumlu bir olay ya da insana odaklanın. Vücudunuzun neresinde bunu hissettiğinizi farkedin ve bunu fiziksel olarak imgeleyin. Örneğin; eğer kalbinizin dolduğunu hissediyorsanız, onun ışık dolu olduğunu ve ışığın nasıl kalbinizin dolup etrafına taştığını imgeleyin. Bu imgede biraz kalın. Bu hatıraya birkaç dakika zaman ayırın. Bu uygulamayı her gün yaptığınız takdirde, beyninizi farklı bir işletim sistemiyle çalışmaya başladığını göreceksiniz.


Kaynak:
http://bigthink.com/ideafeed/how-i-stay-grateful-even-when-the-world-really-sucks

Yorum Yazın