Beden Sağlığı Güçlü Zihin

Toprak terapisi

Toprakterapisi
Merve Keleş

Toprak geldiğimiz ve sonunda gideceğimiz yer. Mitoloji, dinsel öğretiler ve bilim, toprağın insanlık için ne kadar önemli olduğu konusunda hemfikir. Metropollerde, doğadan uzak hayatları benimsedikçe huzursuz ve tatminsiz bireylere dönüşüyoruz. Belki de sağlık şikayetlerinizin ve motivasyon eksikliğinizin şifası topraktadır. Toprak terapisi yardımıyla doğanıza dönüş yapmak ister misiniz?

Toprak; bizlere çabalarımızın karşılığını şartsız olarak sunan ve hayatın tüm evrelerini en basit haliyle gözlemleyebileceğimiz bir doğallıktır.

İnsan düşünmeden yapabiliyor toprakla uğraşırken, öyle içine çekiyor ki; bir an hayatın, ektiğin tohum ve sonrası oluyor. Bir kere iletişime geçince insan vazgeçemiyor topraktan. Bir çiçek yetiştirmek; sevgiyi, ilgiyi, sahiplenme duygusunu ve tüm olumlu duyguları tattırıyor bizlere.

Toprakla uğraşmak, en temel psikolojik ihtiyaçlarımızdandır. Kendi benliğinize dokunmanızı sağlar, içsel yollarınıza ışık tutar. Ruhunuzu doyurur çünkü, toprakta yetiştirdiğiniz her canlı sizin emeklerinizin eseridir. Ellerinizle ve ruhunuzla dokunduğunuz anda toprağa, cömertçe yaptıklarınızın karşılığını alırsınız ondan.

Bu günlerde araştırma olarak ele alınan en önemli konulardan biri, doğal ve düzenlenmiş çevrenin insan sağlığı üzerindeki etkileridir. Çalışmalar, insan sisteminin doğa ile birebir bağlantılı olduğunu, yaşam kaygısı ve psikolojik problemlere, rutin ve ileri yaş rahatsızlıklarına çözüm olarak doğa ve toprağın önleyici olduğunu göstermektedir. Toprakla uğraşmak rehabilitasyon olarak kabul ediliyor. Yorgun bedenlere, hayatı yaşayanlara, sonradan yakalayanlara, her yaştan ellere değmesi gerekiyor ve ‘pozitif uyaran’ olarak ifade ediliyor.

Toprakla sık sık ilgilenmek;

  • Sağlığı korumayı, iyileşmeyi ve sağlıklı yaşlanmayı sağlar, hislerinizi yükseltir ve dikkat sürenizi arttırır,
  • Dengeli hissetmenize olanak sağlar,
  • Hastalık sürecinin kısalmasına yardımcı olur,
  • Ağrı şiddetini azaltır,
  • Negatif enerjinizin pozitife dönüşmesine yardımcı olur,
  • Pozitif enerji ise kaslardaki baskıyı azaltarak gevşemenize yardımcı olur,
  • Hayatınızı karmaşıklıktan uzaklaştırır ve sizlere basit yaşamı görme fırsatı verir,
  • Yetiştireceğiniz her bitkinin renklenmesi sizlere anlam katar.

Yaş alma süresince ne kadar yalın olursak, o kadar ışıldarız. Toprak tüm yalınlığını bizlerle paylaşıyor. Toprağın sihirli bir iletişimi var ve herkese açık. Sizlerin kim ve nasıl olduğunuzun onun için bir önemi yok. Onun, sizlere öğreteceklerine kulak verin ve ona dokunmaya başlayın!

Yorum Yazın