Olmazsa Olmazlar

Unutkanlıktan Mı Şikayetçisiniz?

dory6

Hafızayı Güçlendirecek 10 Yiyeceği Sizler İçin Derledik

Genelde unutkanlığı yaş almanın normal süreçlerinden biri olarak görürüz. Ancak zamanın zihinlerimiz üzerindeki etkisini yavaşlatabileceğimiz yollar mevcut. Aşağıda göreceğiniz 10 yiyecek ve besin, hafızanızın ihtiyaç duyduğu yardımı sağlayabilir – Hatta bakarsınız en sevdiğiniz çoraplarınızı nereye koyduğunuz bile aklınıza geliverir!dory6

  1. Yağlı Balık

Somon, sardalya, ve diğer yağlı balıklar DHA (dokosaheksaenoik asit) bakımından oldukça zenginlerdir. Omega-3 yağ asidi sınıfından olan bu yağ beynimizin optimal performans ve hafıza gücüne sahip olabilmesi açısından olmazsa olmaz. Bu sağlıklı beyin yağı, beyin hücrelerimizi esnek tutarak hafızamızdan gelip giden mesajların hücreler arasından kolayca geçebilmesini sağlıyor. Haftada üç defa balık yemek ve yüksek kaliteli balık yağı takviyeleri almak hafızanızı geliştirecektir.

  1. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı gerçekten de muhteşem bir beyin yakıtı. İçerisinde bolca bulunan orta zincir yağ asitleri beynimiz için harika bir enerji kaynağı. Hindistan cevizi yağı tüketmek beyin fonksiyonlarımızı geliştirir ve hafızamızın güçlenmesini sağlar. Soğuk preslenmiş organik hindistan cevizi yağı alın ve günde 20 mililitre civarında tüketin; Smoothie’nize veya yoğurdunuza karıştırabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı yemek pişirirkende kullanılabilecek sağlıklı bir yağdır, yüksek ısılarda zararlı trans yağa dönüşmez.

  1. Yumurta

Düzenli olarak yumurta tüketmek hafızanızı güçlendirmenizde yardımcı olacak bir diğer besindir. Yumurtaların tam bir kolin kaynağıdır, kolin ise hafızamızın sinir taşıyıcıları olan asetilkolinin yapımı için gereken önemli besinlerden biridir. Kolin, miyelin kılıflarında bulunur, bu da sinir liflerini koruyarak beynin elektriksel impulsları hızlıca aktarabilmesini kolaylaştırır.

  1. Ceviz

Ara öğünlerinizde ceviz yemek hafızını oldukça güçlendirir. Cevizler, sırf beyine benzedikleri için değil aynı zamanda vücudun DHA üretimi için gereksinim duyduğu omega-3 yağları ailesinden alfa-linolenik deposudur ve çoğunlukla beyin yiyeceği olarak düşünülür. Ceviz içerisinde aynı zamanda elajik asit adlı antioksidanlarda mevcuttur. Bu antioksidanlar beynin güçlü hasarlardan korunmasına yardımcı olur.

  1. Brahmi

Brahmi (Bacopa Monniera) bitkisi ayurveda tıbbında oldukça güçlü bir beyin toniği olarak bilinmektedir. Brahmi’nin en önemli yararlarından biri ise beyindeki kan dolaşımını geliştirerek hem kısa hem de uzun vadeli hafızayı geliştirir. Brahmi aynı zamanda vücudun stresli zamanlarda daha dayanıklı olmasını sağlayan adaptojenik bir bitkidir. Stresliyken hafızamız olumsuz olarak etkilenebilir.

  1. Yeşil Çay

Çinliler uzun yıllardır yeşil çay tüketiminin hafıza için yararlı olduğuna inanmıştır. Sonrasında araştırmacılar ise yeşil çayın içerisinde yüksek miktarlarda oldukça kuvvetli bir antioksidan olan EGCG (epigallokateşin-3 gallat) olduğunu ortaya çıkardılar. Moleküler Besin & Yiyecek Araştırması’nda yayımlanan araştırmaya göre EGCG, yaş ilerlemesi ile ortaya çıkabilecek hastalıklara karşı mücadelede oldukça yararlı olmasıyla beraber bilişsel işlevi ve hafızayı geliştirmektedir. Günde üç bardak organik yeşil çay tüketimi hafızanızın tam da ihtiyacı olan desteklerden bir tanesi.

  1. Japon Eriği

“Beyin bitkisi” olarakta bilinen japon eriği, damar yollarını genişleterek ve kan kalınlığını incelterek beyne kan dolaşımını geliştirmesinden ötürü bitki uzmanlarınca hafızayı geliştirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Japon eriği aynı zamanda beyin hücrelerinin glikoz kavrayışını  ve sinirsel sinyallerin geçişini geliştirerek beyin içerisindeki enerji üretimini arttırır.

  1. Biberiye

Biberiye içerisinde bulunan olmazsa olmaz yağ çoğunlukla zihinsel performansı ve hafızayı geliştirmek amacıyla aromaterapilerde kullanılır. Biberiye aynı zamanda gerginliği ve kolesterol seviyelerini azaltarak hafızayı geliştirmekte ki en önemli yardımcılardandır. Biberiye yağını masaj yağlarına, kremlere, yağ yakıcılara veya taze bitkiler pişirirken eklemeye çalışın.

  1. L-tirozin

L-tirozin, beynimizin zihinsel farkındalık ve hafızadan sorumlu beyin kimyasalı dopaminin üretimi için kullanığı amino asittir. L-tirozin, tavuk, piliç, balık, yoğurt, badem, peynir ve balkabağı tohumu gibi proteince zengin besinlerde bulunur.

  1. Kabuksuz Meyveler

Hafızanızı basitce ve lezzetli bir şekilde geliştirebilmenizin yolu: Daha fazla kabuksuz meyve tüketin! Nörolojinin Tarihi’nde yakında zamanlarda yayımlanan bir makaleye göre fazla miktarlarda kabuksuz meyve tüketen kadınların yaş alma ile bağlantılı hafıza kaybı durumlarında  yavaşlamalar tespit edilmiş. Kabuksuz meyveler içerilerinde bilişsel zayıflamayı yavaşlatıcı özelliğe sahip antosiyanidin ve flavanoid isimli büyülü besinler barındırır. Bunlardan yararlanmanız için bir kamyon dolusu kabuksuz meyve yemenize de gerek yok tabi ki. Görünüşe göre olumlu etkiler haftada yarım bardak yabanmersini veya bir bardak çilek yiyen kadınlarda görülmüş.

Kaynak:

mindbodygreen

Yorum Yazın