Güçlü Zihin Olmazsa Olmazlar

Üst Düzey 6 İş Liderinin Uyku Öncesi Rutinleri

coffee-cup-bed-bedroom

İş dünyasının önemli isimlerinin uyguladığı uyku öncesi bazı rutinler verimliliğinizi artırmanız için size de yol gösterebilir.

Üretkenlik, gün boyu dinç kalma ve iş hayatında başarı için uyku oldukça önemli. Üstelik uykusuzluk verimliliği azaltması sebebiyle ülke ekonomilerine de büyük sorun oluşturuyor. Durum böyleyken uykuyu düzene sokmak için gece rutinleri de ayrı bir önem taşıyor.

İş dünyasının önemli isimleri uyku öncesinde bazı rutinleri gerçekleştiriyorlar. Onların uyguladığı bu rutinler size de yol gösterebilir.

Bill Gates

Gates, The Seattle Times’a anlattıklarına göre günün sonunda rahatlamak için her gece uyumadan önce bir saati okumaya ayırıyor ve bunun uykuya dalmayı kolaylaştırdığını söylüyor.

Sheryl Sandberg

Facebook COO’su Sheryl Sandberg, uyku zamanı geldiğinde rahatsız edilmemek için telefonunu kapatarak mail ve çağrılardan kaçıyor.

Kenneth Chenault

American Express CEO’su Kenneth Chenault, her gece yatmadan önce ertesi gün için belirlediği 3 hedefini not ediyor.

Oprah Winfrey

Amerikan medyasının dev ismi Oprah Winfrey günde iki kez meditasyon yaptığını, bunun birini yatmadan önce gerçekleştirdiğini ve bunun uykusunu almasına yardımcı olduğunu söylüyor. Winfrey’in başkalarını da meditasyona teşvik etme adına oluşturduğu bir meditasyon uygulaması da bulunuyor.

Arianna Huffington

The Huffington Post kurucusu Arianna Huffington, bir gün yorgunluktan yere düşüp yanak kemiğini kırması sonucu uykusuna çok daha fazla önem verdiğini söylüyor. Şimdi çok daha sıkı bir uyku rutini izlediğini söyleyen Huffington, CNBC’ye yaptığı açıklamaya göre tüm elektronik cihazları kapatıp sıcak bir banyo sonrası elektronik olmayan bir kitap okuyarak gününü sonlandırıyor.

Joel Gascoigne

Sosyal medya şirketi Buffer’ın CEO’su Joel Gascoigne, blogunda paylaştığı bilgilere göre her akşam yatmadan önce 20 dakikalık bir yürüyüşe çıkarak günün stresini atıp uyku kalitesini artırdığını söylüyor.


 

Kaynak: Ekonomist.co

Yorum Yazın