Beden Sağlığı Olmazsa Olmazlar

Uyku Sorunlarını Su ve Gıda Yolu ile Çözmenin 6 Yolu

Dengeli bir tabak, kaliteli bir uyku deneyimi demektir.

İstatistiklere bakıldığı zaman pek çok kişinin uykusunu yeterince alamadığı görülüyor. En yaygın uyku problemlerinin arasında insomnia, kabuslar, horlama ve reflü gibi rahatsızlıkların öne çıktığı görülüyor. Peki, bu uyku problemlerine nasıl son verilebilir?

Uyku problemlerine son vermenin en doğru yolu, beslenme alışkanlıklarını değiştirmekten geçiyor. Bazı gıdaların içerdiği besin değerleri, uyku kalitesini iyileştiriyor. Biz de sizin için kaliteli bir uyku deneyimine sahip olmanın ipuçlarını derledik.

  1. Kabuslardan Kaçınmak İçin Dengeli Beslenme Planı Oluşturun

Tabağınızda karbonhidrat, protein ve yağların dengeli bir şekilde bulunması uyku vaktine kadar kan şekerinizin sabit kalmasını sağlar. Dengeli kan şekeri, enerji seviyenizi ve ruh halinizi de stabil tutar. Sürekli inip çıkan kan şekeri kabus görmenize ya da uykuda ağlama gibi tuhaf uyku davranışlarına neden olabilir.

  1. Daha Hızlı Uykuya Dalabilmek İçin Karbonhidrat ve Proteini Eşleştirin

Hindi, soya fasulyesi ya da süt gibi proteinlerin içinde triptofan adı verilen bir amino asit bulunur. Triptofan beyinde salındığında serotoninin ortaya çıkışını sağlar ve bu durum beyindeki rahatlamaya yardımcı olur. Triptofan içerikli proteinleri tam tahıllı karbonhidratlarla eşleştirmek uykuya daha hızlı dalmanızı ve daha kaliteli bir uyku deneyimine sahip olmanızı sağlar.

  1. Yeterli Miktarda Su İçerek Horlamaktan Kurtulun

Horlama, çok yaygın bir şekilde görülen bir uyku rahatsızlığıdır. Bazı vakalarda, vücudun susuz kalmasının horlamaya neden olduğu görülmüştür. Yapılan araştırmalar, gün boyu yeterince sıvı almanın uyku deneyimini daha kaliteli kıldığını göstermektedir. Yatağınızın yanında her daim bir bardak su bulundurarak, sabah saatlerinden itibaren su içmeye başlayabilirsiniz.

  1. Huzurlu Bir Uyku İçin Alkollü İçecekleri Atlayın

Alkollü içecekler ilk etapta kendinizi uykulu hissetmenize neden olabilir, ancak yapılan araştırmalara göre alkol, düşük kaliteli bir uyku deneyimine neden oluyor. Bazı kültürlerde alkol uykuyu kolaylaştırmak için kullanılsa da alkol kullanımının bazı dezavantajları var. Alkol alımı uyku apnesine ve horlamanın daha da yoğunlaşmasına neden olabiliyor. Çünkü alkol, uykunun kimyasını bozan bir kas gevşetici gibi davranıyor.

Alkol, özellikle REM uykusunu etkileyerek derin uyku kalitenizi bozuyor. Alkollü bir geceden sonra kendinizi dinlenmemiş hissetmeniz de bundan kaynaklanıyor.

  1. Reflüden Kaçınmak İçin Hafif Bir Akşam Yemeği Yiyin

Günün son öğününü azaltmayı deneyin. Çünkü özellikle akşam yemeğini azaltmak şişkinlik ve reflü gibi rahatsızlıkların önüne geçiyor. Akşam yemeğinde özellikle baharatlı, acılı ya da asitli gıdalardan uzak durmak gerekiyor. Uzmanlar akşam yemeğinde fırında pişmiş balık, haşlanmış tavuk, brokoli ya da kuşkonmaz gibi gıdaları öneriyor.

  1. Gizli Suçluları Bulmak İçin Bir Gıda Günlüğü Tutun

Her insanın vücut yapısı ve metabolizması birbirinden farklıdır. Bu nedenle çoğunluğa uyan diyet alışkanlıkları sizin vücudunuzda başarılı sonuçlar vermeyebilir. Neler yediğinizi bir günlük tutarak takip etmek yemek bağlantılı uyku problemlerinize son verebilir.

 

 

Yorum Yazın