Beden Sağlığı

Yalnızlık, yaşam sürenizi sigara içmek kadar kısaltabiliyor

People who are socially isolated may be at a greater risk of dying sooner, a British study suggests. But do Facebook friends count? How about texting?

Günümüzde bireysellik daha fazla önem kazanıyor. İnsanlar renk, ekonomik gelir, politik görüş, din, yaş, cinsiyet gibi kavramlar üzerinden birbirine yabancılaşmış durumda. Ayrım arttıkça yalnızlık da artmaya devam ediyor. Daha kötüsü yalnızlığımıza bağımlı hale gelmemiz. Peki bu ne kadar sağlıklı? Brigham Young Üniversitesi’nin son araştırmasına göre sosyal izolasyon erken ölmenize sebep olabilir.

Sağlıklı bir yaşam için verilen tavsiyeler genellikle kesin sayılara ve ölçülebilir psikolojik faktörlere bağlıdır – tansiyon, veya kilo gibi – ancak insanlar artık psikolojik ve sosyal faktörler hakkında daha fazla konuşmaya başlamalı. Yeni yapılan bir araştırmaya göre yalnızlık ve sosyal izolasyon bir kişinin ömrünü obezite, sigara veya alkol bağımlılığı kadar zararlı bir şekilde etkileyebiliyor.

Brigham Young Üniversitesi’ndeki araştırmacıların, Perspectives on Psychological Science (Psikoloji Bilimi Üzerine Perspektifler) adlı dergide yayımladıkları araştırmalarıyla, sosyal izolasyonun, gerçekten veya kendi isteğiyle bile olsa, erken yaşta ölüm riski ile bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar bu konuda 1980 yılından Şubat 2014’e kadar yapılmış olan araştırmaları incelediler ve  incelemelerinde yalnız ve sosyal izolasyon sorunlarının ötesinde problem yaşayan insanların da dahil olduğu 3 milyon katılımcının verilerini topladılar. Bunun sonucunda “hayatlarında sosyal bağ eksik olan bireylerin erken ölüm riski ile karşı karşıya olduğu” ve bu risk seviyesinin ise obezite, fiziksel aktivite yapmayan veya madde bağımlılığı bulunan insanlar ile benzer olduğu kanısına vardılar.

“Gelecekte muhtemel bir yalnızlık salgını öngörüyoruz”

Araştırmanın başyazarı Julianne Holt-Lunstad, üniversitede yaptığı basın açıklamasında, “Sosyal ilişkilerimizi artık daha ciddiye almaya başlamamız gerekli” ifadesini kullandı. Konuşmasında, sosyal izolasyonun ve yalnızlığın bir kişinin çevresinde insanlar varken bile veya özellikle yalnız kalmaya çalıştığı zaman da etkisinin olduğunu belirtti.

Araştırmacılar, yalnızlığın neden olabileceği erken ölüm riskinin, özellikle 65 yaşından genç insanların 65 yaşının üzerindeki bireylerden daha fazla olduğunu ve genel anlamda sosyal ilişkilerin kişilerin sağlığı üzerinde pozitif etkileri olduğunu buldu. Araştırmanın ortak yazarlarından Tim Smith, “Gelecekte muhtemel bir yalnızlık salgını öngörüyoruz” dedi ve şu şekilde devam etti: Esas itibarıyla, araştırmanın anlatmaya çalıştığı, kendi dünyamızda ne kadar çok pozitif psikolojiye sahip olursak, sadece duygusal anlamda değil aynı zamanda fiziksel olarak da daha etkin oluruz.

2000 yılında yayımlanan, çığır açmış “Tek Başına Bowling” kitabından, son yıllardaki yalnızlığın yükselişte ve tehlikeli olduğuna dair çeşitli raporlara kadar, araştırmacıların bulguları, izolasyon ve yalnızlığın insan sağlığına olan etkileri hakkındaki geçtiğimiz on yılda veya daha öncesindeki yazılı kaynaklar bütününe ve artan endişelere güçlü kanıtlar ekledi. Bu araştırmanın sonuçları aynı zamanda bir yıl önce yayımlanmış ve sonucunda ise devamlı olarak başka insanlardan kopuk olan bir kişinin muhtemel olarak erken öleceğini ileri süren bir başka araştırma ile de uyuşuyor.

Peki ne yapmak gerekiyor?

Kaç yaşında olursak olalım, her geçen yıl bireyselleştiğimiz ve yalnızlığı körüklediğimiz bu dünyada önümüzde iyi planlanlanıp, yaşanması gereken nice yıllar var.

Yeni tutkular keşfedip hedefler yaratmak, spor yapmak, sosyal olarak aktif olmak, sürekli öğrenmek ve kendimizi geliştirmek bireyi daha uzun, sağlıklı ve mutlu bir geleceğe hazırlıyor. Bunların yapılmaması ise psikolojik ve bedensel sorunları beraberinde getirebiliyor.

Bu konuyla ilgili çalışan yedi70’e göz atabilirsiniz:

Şimdi yaşamanın tam zamanı!

Şimdi yaşamanın tam zamanı!

Kaynak:
http://www.ibtimes.com/loneliness-social-isolation-can-shorten-life-span-conditions-are-similar-obesity-1845040

Yorum Yazın

1 Yorum