Hareket

Yaş alan bir vücudun pilatese ihtiyaç duymasının 15 nedeni

Intro7

Pilates her yaşta insan için mükemmel bir spordur. Özellikle kalbi yoran ağır egzersiz türlerinden uzak durulan ileri yaşlar için faydalı bir spordur. Tüm hayatınız boyunca spor yapmış olun ya da olmayın pilatesin yaş alan vücut için birçok yararı vardır. Yaş aldıkça fit kalmak, ince olmak ve aktif bir hayat için düzenli olarak pilates yapmayı hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

15. Pilates eklemlerinize yük bindirmez

Sub-1-Pilates-joints

Eklemlerde yastıklama görevi gören kıkırdak yapı yaş aldıkça bozulur. Bu, özellikle ağır fiziksel aktiviteden sonra, diz, bilek ve kalçaların sertleşmesine ve ağrımasına neden olabilir. Zıplamaya gerek duyulmadan yapılan pilates eklemlere yük bindirmez bu nedenle ileri yaşta yapılabilecek ideal bir spordur.

14. Pilates sırt kaslarını güçlendirir

Sub-2-Pilates-for-back

Çoğu zaman acı veren bir sırt incinmesi yüksek bir raftan bir obje almak için uzanıldığında ya da emniyet kemerini takarken yapılan ters bir hareket sırasında yaşanabilir. Her pilates çalışmasının ana odağı vücudun temel kaslarıdır. Sırt ve karın kaslarının güçlenmesi ilerleyen yaşlarda günlük hayatta yaşanabilecek kas zedelenmelerini önleyecektir.

13. Pilates denge ve sağlamlığı artırarak düşmeleri azalatabilir

Sub-3-Pilates-balance

İlerleyen yaşlarda yaşanan en büyük korku kötü bir şekilde düşme sonucunda kırılan bir kemik ya da evde yalnızken düştükten sonra yerden kalkamamak korkusudur. Pilates kişinin denge, güç ve koordinasyonunu geliştiren bir spor olduğu için ilerleyen yaşlarla birlikte gelen düşme riskini azaltabilir. Pilates yapan kişiler ayaklarını yere daha sağlam basar, hareket ederken vücutlarının daha farkında olurlar, böylelikle sendeleme ve bir yere takılarak düşme ihtimalleri azalır.

12. Pilates ağırlık kaldırmaya gerek duyulmadan güç kazandırır

Sub-4-strength

Pilates genel form kazandıran bir spor olmasının yanı sıra aynı zamanda bir güç egzersizidir. İlginç olan ise pilatesin vücudun kendi ağırlığını direnç olarak kullanmasıdır. İlerleyen yaşlarda en hafif ağırlıkları kaldırmak bile zorlaşır, ancak pilates kendine has bu yöntemle ağırlık kaldırmadan kişiye güç kazandırır ve kas kütlesinin gelişmesini sağlar.

11. Pilates ileri yaş yetişkinlerin esnekliğini korumaya yardım eder

Sub-5-pilates-for-all-ages

Geleneksel birçok spor kısa ve kalın kasların oluşumunu tetikler. Ancak pilates egzersizlerinin asıl amacı uzun, esnek ve yağsız kaslardır. Bu kasların kısa ve esnek olmayan kaslara kıyasla incinmesi daha düşük bir ihtimaldir. Pilates ayrıca artrit ve diğer eklem problemleri olan insanların daha rahat hareket edebilmelerini sağlar.

10. Pilates dinlendirir ve sakinleştirir

Sub-6-calming

Pilates çalışmasının büyük bölümü yavaş, derin nefes almaya odaklıdır.Bu nedenle çoğu insan pilatesi dinlendirici ve sakinleştirici bir egzersiz olarak görür. İleri yaşlarda ortaya çıkabilen uyku sorunları için uykudan 1 saat önce yapılan hafif bir pilates çalışması günün sonunda gevşemeyi sağlayacaktır.

9. Pilates felç geçirmiş kişilere hareket yetilerini tekrar kazandırır

Sub-7-pilates-rehab

Felç geçirmiş kişilerin kol ve bacaklarını çalıştırmaya vakit kaybetmeden başlamaları şarttır. Eğer başlamazlarsa sinir hasarının telafisi mümkün olmaz ve bu kişiler vücutlarının iki tarafını bir daha tam anlamıyla kullanmama riskiyle karşı karşıya kalır. Pilates, hareket koordinasyonu gerektirdiği için, inme geçirmiş kişilerin rehabilitasyonu için mükemmel bir spordur.

8. Pilatesin sakatlığa yol açma riski diğer sporlara kıyasla daha azdır

Sub-8-pilates-young

İleri yaşlarda aktif bir şeklide spor yapabilmek ne kadar arzu edilse de kas ve kemiklerin eskisi kadar güçlü olmadığı kabul edilmesi gereken bir durumdur. Eğer ileri yaşlarda yaşanan problemleri bilen bir pilates eğitmeni rehberliğinde yapılırsa pilates sakatlık riski taşımayan bir spordur.

7. Pilates zorluğu yavaş yavaş artar

Sub-9-advanced-pilates

Sakatlık ya da hastalık nedeniyle uzun bir süre hareketsiz kaldıysanız, bu kas atrofisi (kasların körelmesi) durumuyla karşı karşıyasınız demektir . Ancak gücünüzü geri kazanmanızın tek yolu spor yapmaktır. Özel olarak belirlenmiş bir pilates programı tekrar sakatlanmaya yol açmadan gücünüzü size tekrar kazandırabilir.

6. Pilates eklem protezi ameliyatı sonrasında iyileşmeye yardımcı olur

Sub-10-joint

Kalça ya da diz protezi ameliyatı geçirmiş çoğu kişi kronik eklem ağrısıyla yıllar boyu yaşamak zorunda kalmıştır. Bu kişiler acıyı vücutlarının doğal hareketlerini değiştirerek telafi etmeye çalışır. Pilates egzersizleri eklem protezleri takıldıktan sonra vücudun doğal hareket ve ritimlerini tekrar yakalamasını sağlamaya yardımcı olur.

5. Pilates hareketlerinin çoğu oturur pozisyonda ya da yüzükoyun yapılır

Sub-11-chair

Pilates hareketlerinin çoğu yatakta yatarken ya da sandalyede otururken yapılabilir. Tekerlekli sandalyeye ya da hastane yatağına bağımlı kişiler için bu nedenle mükemmel bir spordur. Böylelikle bu kişiler kas tonusunu kaybetmez.

4. Artrit (eklem iltihabı) hastaları eklemlerinde daha fazla esneklik elde edebilir.

 

Sub-12-flex

Artrit hastaları eklemlerindeki acı ve sertlik nedeniyle her türlü spordan uzak kalmak zorunda hissedebilir. Pilates eklemler çevresindeki kasları güçlendirirken dolaşımı artırır, esneklik kazandırırken kişiyi daha dayanıklı yapar. Tüm bu faydalar hasarlı artrit eklemlerin esnekliğini artırarak iyileşmeye yardımcı olur.

3. Pilates evde çok az ekipmanla yapılabilir

Sub-13-pilates-at-home

İlerleyen yaşlarda araba kullanmak ya da kötü havalarda dışarı çıkmak zor gelebilir. Ancak pilates, ilgili kitaplar ve DVD ler ile evde de rahatlıkla yapılabilen bir spordur. Sadece yoga matı alınması yeterli olacaktır.

2. Pilates dolaşımı hızlandırdığı için kan pıhtısı ve diyabet riski altında olan kişiler için faydalıdır

Sub-14-diabetes

Pilates derin nefes egzersizleri, hafif esneme ve hareketleri içeren ve dolaşımı hızlandıran bir spordur. Kan pıhtısı ve diyabet riski altında olan kişilerin dolaşım sorunlarına pilatesin büyük faydası vardır. Buna ek olarak sabah hamlığı, kan akışını hızlandırarak laktik asidin kaslardan taşınmasını sağlayan birkaç pilates hareketiyle giderilebilir.

1. Pilates pelvik tabanı güçlendirir

Sub-15-pelvic

Kadınlar yaş aldıkça pelvik taban kasları güçsüzleşebilir. Bu idrar yolu enfeksiyonlarını artırır, acı veren cinsel birleşme ve idrar kaçırmaya neden olabilir. Pelvik taban kasları alt batın bölgesi için yastık görevi görür, zayıf olduğunda bu organların aşağıya baskı yapması rektum, idrar kesesi, idrar yolu ve vajinayı olumsuz etkiler. Pilates, bu kasları güçlendirerek, utanç verici ve ağrılı sağlık sorunlarını önleyebilen basit ve harika bir egzersizdir.

Pilates hayatınızın parçası olsun
pilates

Pilates seansları için tıklayın.

Kısa sürede kaslarınızı güçlendirmek, forma girmek, dengeli ve düzgün bir duruşu pilates ile sağlamak mümkün. Her yaş için uygun olan bu spor, özellikle ileri yaş bireylerin hayatlarına olumlu müdahalelerde bulunmaktadır. İnsan vücudu için bu kadar faydalı olan pilatesi, sağlıklı bir yaşam ve aktif bir hayat için hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.


Kaynak: 
http://todayslifestyle.com/fitness/15-reasons-why-pilates-if-great-for-the-aging-body-201427751/

Yorum Yazın