İlham Kütüphanesi

Yaş Almak, Reklam Kampanyalarına Nasıl Yansıyor?

kate-spade-spring-ad-campaign-2015-the-impression-021

Reklam dünyası uzun yıllardır bize kendi estetik algısını empoze ederek çoğunlukla ileri yaş bireyler yokmuş gibi davranmaktaydı. Neyse ki günümüzde bu algının değişmeye başladığını gözlemliyoruz. Öncü markalar ileri yaş bireylerin de reklam kampanyaları için çok güçlü mesajlar verebileceğini kavramış durumda. Peki yaş almak reklam kampanyalarına nasıl yansıyor?

Reklamların sunulan hizmet ya da ürünü satın almamıza olan etkisi herkes tarafından kabul edilen bir gerçekliktir. Özellikle günümüzde görsel medyanın önemli bir güç haline gelmesi, sosyal medyanın otorite olmaya başlamasıyla birlikte bir reklamın anında twitter, facebook, instagram, pinterest ve benzeri sosyal mecralardan paylaşılarak geniş kitlelere sunulması anlamına gelmektedir.

Reklamların gücünü en çok kullanan sektörlerden biri de moda sektörüdür. Markalar sezonlar ya da çıkardıkları yeni ürünler doğrultusunda reklam kampanyaları yaparak görünümlerini arttırmayı, müşteri kitlesine ulaşmayı hedefler. Reklam kampanyalarında ürünlere yüklenen anlamlar müşterilerin ürünü tercih etmesine ve modayı hangi kalıplara koyarak yaşatması gerektiğine yön vermektedir. Bir yandan marka imajını yansıtması bir yandan da potansiyel müşterilerin anlam dünyalarına seslenmesi açısından reklamlar büyük öneme sahiptir.

Bilincimize hitap eden bu görseller bir yandan da bilinçaltımızı hedef alır.

Yaş alma konusunda negatif ön yargıların oluşması adına moda sektörü ve reklam kampanyaları önemli rol oynamaktadır. Çünkü büyük bir çoğunlukla moda markalarının ürünlere yüklediği anlamlar ve bunun kampanyalara yansıması “gençlik” olgusu üzerindendir. Reklam kampanyalarında kullanılan siluetler çoğunlukla “gençlik istilası” altındadır. Bunu gözlemleyebilmek için sokaklardaki billboardlara, AVM’lerdeki afişlere bakmanız ya da herhangi bir moda dergisini karıştırmanız yeterli.

Fakat bunlara karşın, son yıllarda bu duruma alternatif duruş sergileyen ve büyük ses getiren reklam kampanyaları da yapılmıştır.

Celine markasının 2015 yılında yeni güneş gözlüğü modelini 81 yaşındaki Amerikalı yazar Joan Didion ile tanıtmıştır.

54bb3b39cbd43_-_hbz-best-ads-celine-lg

Cole Haan markasının 2013 yılında ‘Born in 1928’ başlığıyla, 88 yaşındaki farklı sektörlerden 3 kişi ile oluşturduğu kampanya:

Screen Shot 2016-02-19 at 13.36.40

Farklı jenerasyonların yer aldığı kampanyalar:

Karlie Kloss ve 94 yaşındaki Irıs Aphel, Kate Spade 2015 İlkbahar/Yaz kampanyası:

kate-spade-spring-ad-campaign-2015-the-impression-021

Yüzücü Michael Phelps ve eski jimnastik şampiyonu 81 yaşındaki Larisa Latynina Louis Vuitton 2012 reklam kampanyası:

Michael-Phelps-for-Louis-Vuitton Larisa Latynina

Dolce Gabbana 2015 reklam kampanyası:

dolce-and-gabbana-fall-winter-2015-2016-campaign-ad-2

Geçtiğimiz günlerde lanse edilen Mara Hoffman 2016 reklam kampanyasında 96 yaşındaki Ilona Royce:

Mara Hoffman aw 2016

Markaların tüketicileriyle gerçeklik ve samimiyet bağlarını güçlendirmeleri ve yaş alma konusunda yıllardır oluşturulan ön yargıları kırmak adına reklam kampanyaları önemli bir güç arz etmektedir. Müşteri kitlesinde artan yaş oranları da göz önüne alındığında ilerleyen zamanlarda bir çok farklı marka da yaş almaya pozitif bakan reklam kampanyaları arasında yerini alacaktır.

Yorum Yazın