Güçlü Zihin

Yaş Almaya Pozitif Bakın, Alzheimer Riskini Azaltın!

Counselling-and-EMDR-Therapy(1)

Bedenlerimiz dikkate ihtiyaç duyduğunda yaklaşımlarımızın çok önemli hale geldiği bir gerçek. Pozitif düşüncenin yardımıyla hastalıklarını iyileştirebilmiş bir çok insan var. Bir çok uzman, iyimser yaklaşımların faydaları konusunda hemfikir. Peki pozitif düşünerek ilerleyen yaşlarda Alzheimer riskinizi de düşürebileceğinizi biliyor muydunuz?

Yale Üniversitesi Kamu Sağlığı Okulu (Yale School of Public Health) tarafından yürütülen araştırma, yaş alma fikrine negatif bakan bireylerin Alzheimer hastalığıyla bağdaşabilecek bazı beyin değişimleri yaşadığını kanıtladı.

Araştırma, yaşın ilerlemesine karşı negatif düşüncelerle mücadele etmenin Alzheimer hastalığına yakalanma riskini hızlı bir şekilde düşürebildiğini ortaya çıkarttı.

Bu araştırma kamu sağlığı ve psikoloji alanlarında Doçent Becca Levy tarafından yönetiliyor. Araştırma, beyin değişimlerinin Alzheimer hastalığı ile, kültürel bazlı, psikolojik risk faktörlerine bağı olduğunu ortaya çıkararak bir ilke imza atıyor.

Becca Levy’nin açıklaması şu şekilde: “Bireyler, bazen toplumdan yaşlarının ilerlemesine yönelik negatif düşünceler edinebiliyor ve bunları benimseyebiliyorlar. Bundan dolayı oluşan stresin patolojik beyin değişimlerine yol açtığını düşünüyoruz. Bulgular her ne kadar endişe verici olsa da, önemli olan şey yaş ilerlemesine yönelik bu negatif düşüncelerin geri çevrilebileceğini ve pozitif düşünceler haline getirilerek desteklenebileceğini fark etmek . Bu şekilde, gerçekleşebilecek olumsuz etkilerin kaçınılmaz sonuçlarını ortadan kaldırabiliriz.”

Araştırma nasıl yapıldı?

Araştırmada yer alan bilim insanları, Baltimore Ulusal Yaş Alma Enstitüsü’nden sağlıklı ve demansa sahip olmayan bireyleri incelediler. Çekilen MR’lara göre, yaşlarının ilerlemesine yönelik negatif düşüncelere sahip bireylerin, beynin hafıza için oldukça önem taşıyan hipokampüs hacimlerinde büyük ölçüde küçülme gözlemlediler. Bu küçülme oldukça önemli çünkü; küçülen bir hipokampüs Alzheimer hastalığının habercisi olarak görülüyor.

Daha sonra araştırmacılar, beyin otopsisiyle Alzheimer hastalığının 2 farklı göstergesini daha incelediler: Beyin hücreleri arasında oluşan amiloid plakası isimli protein plakları ve beyin hücrelerinin içindeki nörofibriler yumak isimli protein telleri. Yaşları genç olmasına karşı negatif düşüncelere sahip olan katılımcıların amiloyit plak ve nörofibriler yumak sayılarının çok daha fazla olduğu gözlemlendi. Yaş kalıpları ise plak ve yumaklardan ortalama 28 yıl öncesi baz alınarak ölçüldü.

GettyImages-71268995


Kaynak:
weforum.org/agenda/2015/12/how-your-attitude-to-ageing-can-predict-your-alzheimers-risk/?utm_content=buffer80ce3&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

Yorum Yazın