Güçlü Zihin

Yaş, iyi bir şişe şarap gibidir

woman-yello-grass-happy
Şebnem Dural

Yaş aldığınızda zamanın geçmesiyle beraber o zamana kadar yaptıklarınızla, yaşadıklarınızla, inançlarınız ve anlayışınızla dünyaya kattıklarınızın değerini yavaşça yitirdiğini düşünebilirsiniz. Kendinizin bilgilerinizle, ve tecrübelerinizle ne kadar önemli olduğunuzu unutabilirsiniz.

Ancak önemli olmamanız nasıl mümkün olabilir ki? Dünya üzerinde bir birey olarak ruhunuzla, bedeninizle, düşüncelerinizle siz birsiniz, eşsizsiniz. Yaş almanız bu gerçeği daha da gerçek bir hale getirirken, olgunluk çok daha fazla görmüş, işitmiş, dokunmuş, sevmiş, ilham hissetmiş, affetmiş, yaratmış ve değer vermiş biri olmak anlamına gelir. Hayat sizi yaş aldıkça güzelleştirir ve zenginleştirir. Zaman değerinizi arttırır.

Belki bazen kendi kendinize “Kim beni dinlemek ister ki?” diye sorabilirsiniz. Bu sorunun cevabı herkestir; genç jenerasyonun her üyesi sizin hikayelerinize, geçmişinize, bilginize, kültürünüze ve yaşanmışlıklarınıza ihtiyaç duyar. “Yaşamadan öğrenilmez” sözü belki de bu durumu çok iyi açıklayan sözlerdendir çünkü bu bilgi çağında bile, insan bazen yaşamadan öğrenemez ve bu durumlarda tecrübelere ihtiyaç duyar. İnsan hayatında tavsiyelerin önemi kıyaslanamaz derecede önemlidir ve siz bunlara sahipsiniz.

Her jenerasyon geçtikçe, insan olarak inançlarımızdan, ahlaki değerlerimizden ve kültürümüzden uzaklaşıyoruz. İşte bu zor zamanlarda jenerasyonlar arası işbirliğine, bilgeliğin aktarımına ve tecrübelerin paylaşımına insanlığın çok daha fazla ihtiyacı var. Her sıkıntının çevresinde güzellik görebilmeyi, her anın kıymetini bilerek şükran duymayı, istediklerimiz için savaşabilmeyi, bir karşılık beklemeden iyilik yapabilmeyi, saygı göstermeyi, sevebilmeyi öğrenmemizin şimdi tam zamanı.

Büyükannemin bana anlattığı hikayeler bana her zaman onun içindeki gücü ve tutkuyu gösteriyor. İlerleyen yaşına rağmen bu içindeki yaşam ateşinin hiç sönmediği gibi daha da güçlendiğini görebiliyorum. Yaşın sadece bir rakamdan ibaret olduğunu o bana gösteriyor ve ben bunu her gün deneyimliyorum. 25 yaşında olmama rağmen büyükannemin bilgisi, enerjisi, pozitifliği, onun veren doğası ve bir cümleyle 10 hayat dersini öğretebilmesiyle asla yarışamıyorum. O benim ilham kaynağım, hiç bir zaman unutulmayacak ve yerine konulamayacak biri… Benim için çok değerli.

“Vücudunuzun her bir parçası tüm hayatınızın hafızası”

Bu hayatta sizin tercihiniz zinde kalmak mı yoksa solup gitmek mi? Çünkü hangi yaşta olursanız olun bu soruya verdiğiniz cevaba göre kaderinizi belirlersiniz. Kendinize izin verdiğiniz takdirde solup gidebilirsiniz ya da her zaman canlı kalırsınız. Fiziksel olarak yaşla birlikte sırt ağrısı, görme, işitme problemleri, kemik ve eklem ağrıları ve bazı hafıza problemleri ve metabolik rahatsızlıklar yaşanması kaçınılmazdır ancak tüm bunlar durup kendinizi bırakarak yaşa teslim olmak anlamına gelmez. Tam tersine bu kendinize daha fazla bakmanız (sağlıklı beslenmeniz, spor yapmanız ve aile ve arkadaşlarınızla meşgul olmanız, hobi edinmeniz) gerektiğinin bir işaretidir.

Peki bununla nasıl başa çıkabiliriz? İlerleyen zamanı ve bunun vücudumuzda yarattığı değişikliklere karşı ne yapabiliriz? Mutlu bir hayat için atmanız gereken ilk adım ağrı ve sızılarınızı dahil ederek her bir parçanızı sevmenizdir. Çünkü onlar geçmiş anılarınızı oluşturur, size “yaşadığınızı ve hayatta olduğunuzu” gösteren küçük birer kapıdır hepsi. Vücudunuzun her bir parçası tüm hayatınızın hafızası, şükran tapınağınız, sizin hikayenizdir.

Barbara Bloom’un söylediği gibi “Japonlar kırılmış eşyaları onarırken, çatlamış yerleri altınla doldurarak hasarı daha gösterişli hale getirirler. Çünkü bir şeyin hasar aldığında ve bir tarihi olduğunda daha güzel olduğuna inanırlar.” Yaş almaya ilişkin ne hissettiğinizi tekrar değerlendirmenin zamanı geldi…

Hiçbir zaman şu anda olduğunuzdan daha fazla ışıldamadınız. Biz genç jenerasyon için hayatı sizin gözlerinizle görebilmek büyük bir şans olurdu. Bu nedenle lütfen güne gülümseyerek başlayın ve günü gülümseyerek bitirin. Kaç yaşında olduğunuza değil, nasıl hissettiğinize önem verin.

Satchel Page bir keresinde dediği gibi “Eğer kaç yaşında olduğunuzu bilmeseydiniz kaç yaşında olurdunuz?”

Yorum Yazın