Beden Sağlığı Hareket Olmazsa Olmazlar

Yaşa bağlı 6 ağrı türü ve bu ağrıları rahatlatma yöntemleri

Woman rubbing aching back

Bilge vücutlarımız ihmal edildiğinde bize bazı sinyaller yolluyor. Bedenin kendine ait bir dili var ve bu dil genellikle bizim sözlüklerimizde ağrı olarak karşılık buluyor. Bedenimizle sağlıklı bir iletişim kurabilmek için onun ihtiyaçlarını ve nasıl yaklaşım göstermemiz gerektiğini anlamamız şart. Eğer dikkatli dinlerseniz bedenlerimizin incelikle işbirliği yapmak istediğini duyacaksınız. Baş ağrısı, karpal tünel sendromu, sırt ağrısı, osteoartrit , kas zorlanması ve tendinit iltihabı, yaş alma sürecinde en yaygın ağrı şikayetlerinden. Bu içerikte bulacağınız basit egzersizler ve kolay ipuçları yardımıyla ağrılarınız kalıcı olarak azalacak.

Ağrı yaş alma sürecinin normal bir parçası değildir. Ancak birçok insan yaş aldıkça bazı değişimler farkeder. Burada hafif bir sızı, şurada bir kramp… Ama böyle olması gerekmez! Daha iyi hissetmek için yapabileceğiniz bir kaç şey var.

Woman With Painful Wrist

30lu yaşlarınızda:

Baş ağrısı: 30lu yaşlar hayatınızın en yoğun dönemi olabilir. İş ve evdeki stres herkes tarafından yaşanan bir gerçek olarak baş ağrılarına yol açabilir.

Philadelphia’da bulunan Hahnemann Üniversitesi Hastanesi’nde Anestezi Uzmanı Paul B. Langevin, gün boyu bilgisayarın başında duruş değiştirmeden oturmanın boyun bölgenizi zorlayarak baş ağrısına neden olabileceğini söylüyor.

Daha iyi hissetmek için: Derin nefes egzersizlerini deneyin. Kendinizi yumuşak bir masajla şımartın ya da uzun sıcak köpüklü bir banyo keyfi yapın.

New York- Presbyterian Hastanesi’nde nöroloji uzmanı olan Allen Towfigh, bilgisayar başında oturmaktan kaynaklanan baş ağrısını rahatlatmak için “Boyun kaslarınızı başınızı önce sağa sonra da sola çevirerek esnetin” diyor ve sonrasında “Hafifçe kulağınızı omzunuza dokundurmaya çalışın” diye ekliyor. Sıcak kompres uygulama ya da reçetesiz satılan ağrı kesiciler de sizi rahatlatabilir.

Karpal Tünel Sendromu: El bileği sinirlerinin sıkışması sonucunda bilek ve ellerde hissedilen ağrı olarak bilinir.

Klavye, cep telefonu, tablet ve bilgisayar oyunları karpal tünel sendromuna yakalanma riskinizi arttırabilir. Ancak, Langevin genlerinizin ve geçmişte yaşadığınız incinmelerin de bu duruma neden olabileceğini söylüyor.

Daha iyi hissetmek için: Eğer mümkünse, yazma, mesajlaşma ya da sürekli tekrarladığınız diğer hareketlere ara verin.

Ofis alanınız düzenli olsun.

Klavyede yazarken:

       *  Omuzlarınız rahat pozisyonda sandalyeye arkanızı yaslayın.
       *  Dirsekleriniz yanlarda olsun, el bileklerinizi ise düz tutun.
       *  Ayak tabanlarınızı düz olarak yere basın ya da ayak iskemlesine dayayın.

Bileklik kullanmayı deneyin. El ve kol kaslarını güçlendiren fiziksel terapi ve egzersizler de yardımcı olabilir. Eğer ağrı geçmezse uzman doktora başvurun. Bazı durumlarda bu problem ameliyat gerektirebilir.

40lı ve 50li yaşlarda:

Sırt ağrısı: Yaş aldıkça bir çok faktör bel ağrısına neden olabilir; bunlar arasında kötü duruşun omurgada yol açtığı stres, sağlıksız ofis düzeni ve yanlış uyku alışkanlıkları olarak sıralanabilir.

Daha iyi hissetmek için: Postürünüze yani duruşunuza dikkat edin ve eşyaları nasıl kaldırdığınıza da özen gösterin. Langevin, “İdeal olarak insanların vücut ağrılıklarının yüzde 25’inden daha ağır eşyaları yardım olmadan kaldırmaları sakıncalıdır” diyor.

Çalışma ortamınızı gözden geçirin. Oturduğunuz sandalye olması gereken yükseklikte mi? Bilgisayar ekranınız doğru yerde mi? Eğer değilse doğru düzenlemeleri yapmalısınız.

Sabah kalktığınızda sırtınız ağrıyor mu? Yeni bir şilte alabilir ya da yeni bir uyku pozisyonu deneyebilirsiniz.

Reçetesiz satılan bazı ilaçlar ağrıyı geçirdiği gibi ödemi de azaltmaktadır.

Fizik terapi ve kayropraktik terapileri deneyin ya da pilates veya yoga yapın. Doktorunuzla bu tedavilerin sizin için doğru olup olmadığını konuşun.

Kas zorlanması ve tendinit iltihabı: Yaş aldıkça kendinizi aşırı zorlamanızın sonuçları daha ağır hale gelebilir. Temizlik yaparken ya da bahçe işleri sırasında kolunuzu tekrarlayan bir şekilde zorlamanız kronik omuz ağrısına neden olabilir. Ağırlık kaldırma ve koşu gibi tekrarlayan fitnes egzersizleri de problemlere yol açabilir.

Daha iyi hissetmek için: Esneme hareketleri yapın. Çok uzun süreler boyunca egzersiz yapmayın. Eğer iltihaplanma ya da sık spor yaptığınız için artan problemlerle karşılaşıyorsanız spora bir süre ara verin.

Herhangi bir zorlanma hissettiğinizde şu beş maddeyi sırasıyla uygulayın: Dinlenin, buz koyun, kompres yapın ve ayağınızı havaya kadırın. Ağrı ve acıyı azaltabilen reçetesiz satılan ilaçlardan da fayda görebilirsiniz. Ancak her durumda öncelikle doktorunuza başvurun.

KneePain

60lı, 70li ve daha da ileri yaşlarda:

Osteoartrit: Bu tip artrit, eklemlerinizi tekrar tekrar kullanmanız sonucunda, “aşırı kullanıma” bağlı olarak ortaya çıkar.

Daha iyi hissetmek için: Hareket edin, kilonuzu kontrol altında tutun. Hareketli bir yaşam tarzı büyük fayda sağlar. Eklemlerinize yük bindirmeyen egzersizleri tercih edin. Unutmayın ki bu yaşlarda hareketsiz bir yaşam hareket sırasında yaşanabilecek fiziksel yaralanmalara kıyasla daha riskli bir tercihtir.

Seçtiğiniz egzersiz programında kas ve kemikler için ağırlık çalışması mutlaka olsun ve kalp sağlığınız için ise aerobik egzersizi yapın.

Yavaş, hafif esneme hareketleri sizi daha esnek yaparak kas sertliğini yumuşatabilir. Güç egzersizleri eklemler üzerine binen yükü hafifleterek acıyı azaltır.

Sağlıklı bir kiloda kalmaya özen gösterin. Böylelikle eklemlere ekstra yük bindirmemiş olursunuz ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. Eğer sağlıklı kilonun sizin için ne olduğunu bilmiyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

Reçetesiz satılan ilaçlar ağrı ve iltihaplanmaya karşı kullanılabilir. Ancak başka medikal problemleriniz varsa ve farklı ilaçlar kullanıyorsanız öncelikle doktorunuza danışmalısınız.


Kaynak:
http://www.webmd.com/pain-management/features/common-pains-of-age
http://www.eliteayurveda.com/wp-content/uploads/2015/08/Wrist-Pain-Elite-Ayurveda.jpg
http://meekchiro.com/clients/2043/images/lower_back_pain.jpg
http://www.socalpain.com/wp-content/uploads/2014/02/KneePain.jpg
http://www.klassiekehomeopathie.nl/wp-content/uploads/Rugpijn.jpg

Yorum Yazın