Güçlü Zihin İlham Kütüphanesi

“Yaşadığım uzun hayatı açıklamam gerekirse; hiçbir zaman gülümsemenizi eksik etmeyin.” Jeanne Calment

jeanne-calment-8322_w650
Şebnem Dural

Hayat değiştiremediğimiz yahut değiştirme şansını kaçırdığımız şeylerin listesini kafamızda sürekli canlı tutarak kendi dramımıza fazlaca sarıldığımız acı veren bir macera olabiliyor. Jeanne Calment’in hayatı boyunca yaşadığı trajedi ise hepimizin bu kadar da olmaz diyeceği türden. Onu bizden ayırıp 122 yaşına kadar aktif ve huzurlu bir ömür sürmesini sağlayan en önemli faktör ise olaylara karşı takındığı tutum. Calment’in hikayesinden ders çıkarmamız gereken oldukça fazla şey var.

Jeanne Calment, hayatta büyük inançları olan bir kadındı. Uzun bir yaşam için sırlarından en önemlileri ise eğlenmek ve gülümsemekti. Ancak, herkes tarafından örnek alınmasının nedeni sadece uzun yaşamı değil, hayatını kaybettiği güne kadar hayatını verimli bir şekilde geçirmesiydi. Radikal kabullenme konusundaki kendi hayat sloganı “Eğer elinden bir şey gelmiyorsa, kendini yorma” idi. Bu bakış açısı yaşanılmış olan herhangi bir durumu tüm saflığıyla kabul etmekten geliyor; elimizde olanlarla anlamlı ve yaşamaya değer bir hayat kurmak önemli olandır aslında.

121. doğum gününde kendisine uzun yaşamının sırrını soranlara,“sakin kalabilme yeteneğim” diye cevap verdi. Bu yüzden herkes tarafından Calment olarak biliniyordu. (‘Calm’ kelimesi İngilizce’de ‘sakin’ anlamına geliyor).

Calment gençliğinde fiziksel anlamda oldukça aktif bir hayatı vardı. Kocası ve ailesi ile avlanmaktan, yüzmekten, bisiklete binmekten ve paten kaymaktan hoşlanıyordu. Aynı zamanda kendini geliştirmeyi de ihmal etmedi; zihnini piyano çalmayı öğrenerek zinde ve meşgul tuttu.

Kocası, Calment 67 yaşındayken hayatını kaybetti; oğlunu ise zatürre nedeniyle kaybetti. Oğlunu kaybettikten sonra Calment, o sırada sekiz yaşında olan torunu Frederic’in sorumluluğunu üstlendi. Frederic büyüdüğünde doktor oldu. Fakat, ne yazık ki, o de 34 yaşında trafik kazasında hayatını kaybetti. Calment, Frederic’i kaybettiğinde 85 yaşındaydı.

Calment’in hayatı tam anlamıyla masallardaki gibi değildi fakat, hayatını anlamlı ve gerçek kılan da tam olarak buydu. Calment bize, hayatımızda ne sorunla karşılaşırsak karşılaşalım tekrar yaşamımızda huzuru yaratabileceğimize, sorunlarımızı üstlenerek ayakta kalabileceğimize ve yaşamımız boyunca yüzümüzdeki gülümsemeyi esirgemememiz gerektiğini öğretti.

Jeanne Calment’in şöyle bir sözü var; “Her yaşın mutlulukları ve de sorunları vardır.” Ben de bunun doğru olduğuna inanıyorum; her bir sorun yanında gelişimi, gelişim ise kuvveti getirir.

Kendisini nasıl aktif tutuyordu?

Calment 100 yaşını doldurduktan sonrasında bile oldukça aktif biriydi. Fransa’da memleketi olan Arles şehrinde sürekli yürüyüşe çıkıyordu ve 100 yaşındayken hala bisiklet sürüyordu.

Kendine yetebilen biri miydi?

Calment’in doktoru, Calment’i hayatının son aylarına kadar asla hastalanmayan biri olarak anlatıyordu. 110 yaşına kadar kimseye ihtiyaç duymadı (bağımsızdı). 110 yaşında ise görme ve duyu kaybı yaşadığından dolayı bir bakım-evine yerleşti.

scdcdcc

Bu resimdeki kişi Jeanne Calment. Kendisi 1997 yılında hayatının 122. yıl 164. gününde hayatını kaybetti. 85 yaşındayken eskrim yapmayı öğrendi ve 100 yaşındayken hala bisiklet sürüyordu. Calment 113 yaşına geldiğinde ise dünyada Vincent Van Gogh ile tanışmış hayattaki tek kişiydi! 110 yaşına kadar yalnız yaşadı ve 115 yaşına kadar da yürüyebiliyordu. 

Tarihte belgelenebilen en uzun yaşam süresi.


Kaynak:
Hatchigan, J. (2015). Jeanne Calment, 122 Stay Calm. In 100 is the New 50 (pp. 4-7). Nostina Publishing.

Yorum Yazın