İlham Kütüphanesi

Emma Morano 117. Doğum Gününü Kutluyor

8077844-3x2-700x467

Yaşamakta olan en eski kişi ünvanının sahibi Emma Morano doğduğu zaman, 1. Umberto hala hüküm sürmekteydi, Fiat markası daha yeni kurulmuştu ve Milan Futbol Takımı kuruluşunun henüz ilk haftalarını yaşıyordu.

Geçtiğimiz salı günü, oldukça mütevazi olan bu hanımefendi 117. doğum gününü kutladı. Geçmişine bir göz gezdirirsek, arkasında bıraktığı üç farklı yüzyıl haricinde şantaj ile başlayan oldukça kötü bir evlilik  geçirdi, tek oğlunu kaybetti ve pek çok insanın oldukça dengesiz olarak nitelendireceği bir beslenme tarzıyla yaşadı.

Bayan Morano sekiz kardeşi arasındaki en büyüğüydü. Hepsinden de daha uzun yaşadı. Kendisi 29 Kasım 1899 yılında İtalya’nın Piedmont bölgesinde dünyaya geldi.

Bu yıl ise Amerikalı Susannah Mushatt’ın ölümü sonrasında dünyanın yaşayan en ileri yaştaki kadın ünvanınında sahibi oldu. Aynı zamanda resmi kayıtlar itibariyle 1800’lü yıllarda doğup günümüzde hala yaşamakta olan tek kişi olma ünvanının da sahibi durumunda.

Pictures in Emma Morano's flat show her as an 18-month-old girl at the turn of the 20th Century and aged 43

Emma Morano’nun evindeki fotoğraflarda, henüz 20. yüzyılın başındaki 18 aylık halini ve 43 yaşındaki halini görebiliyoruz.

Çiğ Yumurta ve Bisküvi

Kendisinin dediğine göre Morano hanımın uzun yaşamı kısmen genetiği ile alakalı – annesi 91 yaşını görebilmiş, bir kaç kız kardeşi ise asırlık bir hayat sürmüş. –  Ayrıca söylediğine göre de 90 yılı aşkındır günde üç yumurta -ikisi çiğ- ile beslenmesiyle de kısmen alakalıymış.

Henüz genç bir kadınken doktorlar tarafından kansızlık teşhisi koyulması itibariyle edindiği bir rejim olduğunu da belirtiyor.

Ancak bugünlerde günlük yumurta sayısını ikiye düşürmüş ve yanında da bir kaç bisküvi yiyor.

Ancak 27 yıldır Morano’nun doktorluğunu yapan Carlo Bava,  AFP haber ajansına verdiği röportajda bu rejimin sağlıklı bir yaşam için kabul edilen tüm tavsiyelerin aksi yönünde olduğunu belirtiyor ve şunları söylüyor;

“Emma her zaman çok az meyve ve sebze tüketen birisi olmuştur.

“Onunla ilk tanıştığımda günde üç yumurta yiyordu. Sabahları iki tane çiğ, öğlenleyin bir omlet ve akşamlarıda tavuk yiyordu.”

Ancak tüm bunlara rağmen, Morano’nun “ebedi” göründüğünün de altını çiziyor.

Ms Morano is pictured behind a cake with candles marking 117 years in the day of her birthday

İtalya başkanı Sergio Mattarella, salı sabahı Emma’nın doğum gününü kutladı. 

Morano hanımın uzun yaşamının sebeplerinden gördüğü bir şeyi daha var: 1938 Senesinde kocasını evden atması. Henüz altı aylık oğlunu ise 1937 yılında kaybetmişti.

Morano hanımın belirttiğine göre evlilikleri asla sağlıklı olmamış, kendisi 1. Dünya Savaşında hayatını kaybeden bir adama aşıkmış ve başka birisi ile evlenmeyi de hiç düşünmemiş.

Fakat 112 yaşındayken La Stampa gazetesine verdiği röportajda belittiğine göre kendisine oldukça az bir seçme şansı verilmiş;

“Bana ‘Eğer şanslıysan benimle evlenirsin, yoksa seni öldürürüm’ dedi. Bunu söylediği sırada henüz 26 yaşındaydım. Böylece evlendim bende.”

Ancak sonrasında fazla gelmeye başlamış. Kocasını evden atmış olsa bile kocasının öldüğü yıl olan 1978’e kadar evli kalmışlar. 75 yaşına kadar çalışmaya devam eden Morano hanım ise bir daha asla evlenmemeyi tercih ettiğini belirtmiş.

New Yok Times’a ise bu konuda; “Kimse tarafından tekrar yönetilmek istemedim.” İfadesini kullanmış.

Bu kararlılığı ise hayatını nesir ve dans şeklinde anlatan çok özel bir müzikal performansa ilham kaynağı olmuş. Gösteri ise hayatının büyük bir bölümünü geçirdiği Kuzey İtalya kasabası  Verbania’da sahne almış.

Gösterinin yazarı gösteri için; “Feminen cesaretinin baskıcı şiddete baş kaldırmasını yansıtıyor.” ifadelerini kullanmış.

Morano hanım iki odalı evini tam 20 yıldır terk etmiyor fakat geçtiğimiz salı günü gerçekleşen doğum gününü kendisini düşünen kişilerle geçirdi.

Aralarında kendisini “Pisa kulesinin dayanağı” olarakta gören doktoru Bava’da yer aldı.

Kendisi üzerinde bir baskı hissettiğini belirtiyor ve AFP’ye şunları söylüyor;

“Devrildiği gün birileri sorumlu tutulacak. Emma’nın öldüğü gün, insanlar beni sorumlu tutacaklar.”8077844-3x2-700x467

Kaynak:

bbc

 

Yorum Yazın