Beden Sağlığı Güçlü Zihin

Yoga ile Stresten Korunun

Downward-Facing-Dog
Merve Keleş

Yogada  bedeniniz en değerlidir  ve yoga sadece bedeninizle değil, hayatınızla da ilgilenir. Stresli günlerinizin en içten ve en doğal ilacı yogadır. Yoga duruşlarında negatif enerji, düşünceler, korku, baskı ve stres; renkler ve pozitif duygular ile yavaşça yer değiştiriyor. Bu geçiş o kadar yumuşak oluyor ki, herşeyin bilincinde yeniden doğuyorsunuz ve bu olumlu ruh halini kolayca benimsiyorsunuz.

Negatif enerjiden etkilenen bel, kalça, uyluk gibi bölgeleri yoga pozları ile gevşetebilirsiniz. Bu pozlar enerjinizi dengeler ve beden akışını tazeler. Birbirine bağlı bu pozlar ile sağlanan akış, yorgun sinirleri hedef tutarak onların sakinleşmesinde etkilidir. Stres ve anksiyete, dağınık ve yukarı doğru akan yaşam enerjisinden kaynaklanır. Yoga duruşlarınızda dikkatinizi ve enerjinizi aşağıya, karnınıza doğru yönlendirin.

Yoga duruşlarına başlamadan önce, bir minder üzerine sırt üstü uzanın ve derin nefes alıp verin. Kendinizi nefes konusunda çok zorlamayın ve sadece sakinleşin. 1-2 dakika kadar devam ettikten sonra duruşlara başlayabilirsiniz.

 

AĞAÇ DURUŞU (VRKSASANA)

496d264349744842901c3e50712480ea

Bedeniniz rahat bir şekilde sol ayağınızı kaldırın ve sağ bacağınızın üst iç kısmına yerleştirin. Tek ayak üzerinde durmakta güçlük çekerseniz bir sandalyeden destek alabilirsiniz. Eğer dengede kalabiliyorsanız, ellerinizi birbirine kenetleyin ve yukarı doğru başınızın iki yanına kaldırın. Nefeslerinizi düzenleyin ve her nefes sonunda 1-2 saniye kadar bekleyip nefes alın.Diğer bacak için de tekrarlayın. Agaç duruşu konsantrasyonu ve denge duygusunu geliştirir.

 

ÇELENK DURUŞU (MALASANA)

RinaChakras9

Omuz genişliğinizde açtığınız bacaklarınızın üzerine yavaşça oturun. Destek alarak yapabilirsiniz. Dizleriniz ve ayak parmaklarınız aynı yönü göstermeli ve dengede kalmalısınız. Ellerinizi göğsünüzün ortasında birleştirin, dirsekleriniz ile dizlerinizi dışarı doğru itin ve  bu teması kaybetmeyin.

 

AYAKTA ÖNE EĞİLME (UTTANASANA)

Standing-Forward-Bend

Ayağa kalkın, kalçanızdan öne doğru bacaklarınızın üzerine yavaşça eğilin. Ellerinizin yere değmiyorsa problem değil. Ancak dengede kalmanız için ellerinizin altına bir destek koymalısınız. Bacaklarınız düz olmalı; sağ bacağınızı sol bacağınızın arkasına alın ve kuyruk sokumundan yukarı doğru uzayın. Diğer bacakta da uygulayın. 5 derin nefes alıp verin.

 

AŞAĞIYA BAKAN KÖPEK DURUŞU (ADHO MUKHA SVANASANA)

Downward-Facing-Dog

Bir önceki duruştan bu duruşa geçmek için geriye adım atın. Omurganızı uzatın ve kuyruk sokumundan yükselin. Ayak tabanlarınız yere değmeli ve boynunuzu rahat bırakmalısınız. Harekete 5 nefes kadar devam edin.

 

ÇOCUK DURUŞU (BALASANA)

Child-Pose

Aşağıya bakan köpek duruşundayken, dizlerinizi bükerek yere kapanın. Bedeninizi bacaklarınızın arasına alın ve öne uzayın. Kalçalarınızı topuklarınıza değdirmeye çalışın. Omurganızı uzatın. 5-7 nefes kadar harekete devam edin.

 

KÖPRÜ DURUŞU (SETU BANDHA SARVANGASANA)

Half-Wheel

Sırt üstü uzanın, dizlerinizi bükün, çekebildiğiniz kadar kendinize çekin ve ayak tabanlarınız ile yere basın. Nefes alırken belinizi yere tam bastırın ve nefes verirken omurganızı yuvarlayarak yukarı kaldırın; gövdenizi yukarı bastırın. Omuzlarınızı rahatlatın. Vücut yukarıdayken nefes alın ve verirken  omurganızı tekrar yuvarlayarak zemine indirin. Tedavi uygulaması stres olan bu duruş ile göğüs, boyun ve omurga esner, sindirim sistemi gelişir, menopoz semptomları ve anksiyete hafifler.

 

DİZLERİ ÇEKME (APANASANA)

1398107684767

Sırt üstü uzanın. Dizlerinizi tek tek kaldırarak göğsünüze çekin ve sarılın. Omuzlarınız rahat olsun. Başınızın altına destek koyabilirsiniz. Nefes alın ve verirken dizlerinizi göğsünüze yaklaştırın. 5 nefes kadar hareketi tekrarlayın.

 

SIRT ÜSTÜ UZANMA (SAVASANA)

Corpse-Pose

Sırt üstü uzanın ve bedeninizi tamamen rahatlatın. Gözlerinizi kapayın. Nefesinizi düzenleyin ve gevşeyin. Bu duruş zihni arındırmaya ve gergin vücudun rahatlamasına yardımcı olur.

Yorum Yazın