Beden Sağlığı Güçlü Zihin

Yoga’nın Mat Dışındaki Yararları

yoga

Günümüzün meşgul hayat tarzı içerisinde kadim yoga alıştırmaları ve meditasyonu oldukça popüler bir hale geldi. Çoğu insan için yoga, kaotik ve meşgul hayatlarından kaçınabildikleri bir yer. İsterseniz matınız ile yatak odanızda aşağı bakan köpek duruşu yapıyor olun, isterseniz Hindistan’daki bir ashramda veya New York Times meydanında yapıyor olun. Yoga her şekilde  pek çok zihinsel ve fiziksel yarar sağlar. Bunların bazıları mutfak masasına kadar uzanabilir.

Yoga Türleri

Yoga’nın pek çok türü bulunmakta. En ünlü stillerden biri Hatha’dır (pek çok stilin kombinasyonu). Yoga’nın meditasyon türüne göre çok daha fiziksel bir stildir. Hatha yoga’sı pranayamas üzerine odaklanır (nefes kontrol egzersizleri). Sonrasında ise asanas çalışmaları (yoga duruşları), ve en sonunda ise savasana (dinlenme periyodu) ile sona erer.

Yoga çalışmaları sırasındaki amaç ise kendinizi bunaltmadan fiziksel anlamda meydan okumaktır. O yüzden bu “doğrultudaki” odağımız, zihnimiz sakin ve kucaklayıcı iken nefesimize yoğunlaşmak.

Vücudunuza Karşı Daha İyi Bir Bakış Açısı

Yoga sayesine iç farkındalık gelişir. Tüm ilginizi vücudunuzun o anki yeteneklerine odaklar. Aynı zamanda zihin ve vücut gücünüzü arttırır, nefes kontrolünüzü geliştirir. Fiziksel görünümüz ile ilgili değildir.

Yoga stüdyoları genelde ayna bulundurmaz. İnsanar böylece dışarıdan nasıl göründükleri yerine – ya da etrafındaki insanların – iç farkındalıklarına yoğunlaşır. Yapılan araştırmalar, yoga yapan insanların yapmayanlara göre kendi vücutlarını çok daha iyi tanıdıklarını ve farkında olduklarını ortaya çıkardı. Aynı zamanda kendi vücutları hakkında çok daha az eleştirel ve daha tatminkarlardı. Bu nedenlerden ötürü yoga, yeme bozuklukları ve özgüven arttırıcı programlarda en önemli tedavilerden biri haline geldi.

Bilinçli Yemek Yiyen Biri Haline Gelmek

Farkındalık, kendinizi yargılamadan bulunduğunuz anda tecrübelendirdiğiniz şeye odaklanmanızı sağlar.

Yoga çalışmaları yapmanın, sadece sınıfta değil fakat kişinin özel hayatında da farkındalığı geliştirdiği görüldü.

Araştırmacılara göre bilinçli yemek yemek, fizikselliğe yargısız farkındalık getirmek ve yemek yemenin getirdiği duygusal mutluluğun bilinci için gerçekten önemli. Şu davranışları kullanarak bilinçli yemek yemeyi geliştirebilmek amacıyla bir anket oluşturdular:

– Doyduktan sonra bile yemeye devam etmek (disinhibisyon)

– Yemeğin ne kadar güzel göründüğünü, koktuğunu ve tattığını fark etmek

– Yemeğin görünüşü veya kokusu gibi çevresel etkilere göre yemek yemek

– Stresli veya üzgün iken yemek yemek (duygusal açlık)

– Dikkatimiz başka şeylerin üzerinde iken yemek yemek.

Araştırmacılar, yoga yapan insanların puanlarından yola çıkarak yapmayanlara göre çok daha biliçnli yemek yiyenler olduğunu ortaya çıkardı. Hem yıllar boyunca yoga yaparak hem de haftada bir kaç dakika alıştırma yaparak çok daha yüksek bilinçli yemek yeme puanı elde etmek mümkün. Yoga yapmak vücudunuzun ne hissettiğini daha iyi anlamanızı sağlar. Geliştirilen bu farkındalık tüm öğünlerinizde her bir ısırığın tadını çıkarmanızı, yemeğin kokusunu, tadını ve ağzınızın içerisinde gerçekleşen hislerin bilincinde olmanızı sağlayacaktır.

Kilo Kaybına ve Yenilenmeye Destek

Yoga yapan insanlar, bilinçli yemek yemelerinden ötürü vücutlarına uygun besleniyorlar.  Her ne kadar açlık hissine daha hassas olsalar da, aynı şekilde doygunluk hissine de bir o kadar hassaslar.

Araştırmacılar, en az dört yıl boyunca haftada 30 dakika yoga yapan insanların orta yaşlarda daha az kilo aldığını ortaya çıkardı. Fazla kilosu olanların da kilo verdiğini belirtti. Genel olarak bakacak olursak, yoga yapanların yapmayanlara göre gövde kitle indeksi çok daha az. Araştırmacılar bu sonucu farkındalık ile bağdaştırıyorlar. Bilinçli yemek yiyerek, yemekler ile çok daha sağlıklı ve pozitif bir ilişkiniz olabilir.

Formunuzu Geliştirmek

Yoganın bilinen özelliklerinden bir diğeri ise zihnimizde ve vücudumuzda oluşan gerginliği ve stresi rahatlatması. Fakat aynı zamanda kişinin egzersiz dirayetine de katkıda bulunması.

Araştırmacılar, daha önce yoga yapmamış ve hareketsiz bir yaşam tarzını tercih eden insanlardan oluşan grup üzerinde araştırma yaptı. Sekiz hafta boyunca haftada en az iki kere olmak üzere toplam 180 dakika yoga yapan katılımcıların kas gücünde, dayanıklılğında, esnekliğinde ve kardiyo-solunum formlarında büyük gelişme gözlemlendi.

Kardiyovasküler Yararları

Yapılan birkaç ufak araştırma, yoganın kardiovasküler risk faktörleri üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya çıkardı: Yüksek tansiyonu olanların tansiyonlarını düşürmelerine yardımcı oldu. Bu nedenle yoganın “baroreseptör hassasiyetini” düzenlediğini söylemek hiç de yanlış olmaz. Bu da vücutlarımızın tansiyonda bir dengesizlik olduğu zaman farkına varmasını ve dengeyi tekrar kurmasını sağlar.

Yapılan bir diğer araştırmada ise, yoga yapmanın sağlıklı hastalarda olduğu kadar koroner kalp hastalığı bulunanlarda da lipit profilini geliştirdiği görüldü. Aynı zamanda insüline ihtiyaç duymayan diyabet hastalarının yüksek kan şekeri oranını da düşürdü ve ilaçlara olan ihtiyaçlarını azalttı. Bu nedenler göz önüne alınarak yoga, kardiyovasküler ve stres azaltan yararlarından ötürü pek çok kardiyak rehabilitasyon programına eklenmiş durumda.

Yeni bir egzersize başlamadan önce doktorunuza danışmayı lütfen unutmayın.

Araştırmacılar aynı zamanda yoganın insanlara depresyon ve kireçlenme konusunda yardımcı olabileceği, kanser hastalıklarını yenebilme şansını da arttırabileceği üzerine de araştırmalar yapıyorlar.

Yoga, meşgul hayatınıza farkındalık ve sükunet getirmenize yardımcı olabilir. The Yoga Alliance sayesinde kendinize tescilli yoga eğitmenleri ve stüdyoları bulabilirsiniz.

Namaste.

Kaynak: Harvard Health Publications

Yorum Yazın