İyi Beslenme

Yulafın faydaları

tahta-kasikta-yulaf

Yulafın mucizevi etkileri yüzlerce yıldır insanlar tarafından bilinmekte. Yulaf, faydalarının yanında oldukça da doyurucu. Bu sebeple diyet yapan kişilerin öncelikleri arasında. Şeker hastalığı, astım, kolesterol ve tansiyon yulafın faydalı olduğu sağlık şikayetlerinin başında geliyor. Sağlıklı yaş alma sürecinizde yulafı sofralarınızdan eksik etmemenizi öneriyoruz.

Çocuklarda astım riskini azaltır

Her ne kadar çocukları erken yaşlarda katı yiyecekler ile beslemenin ileride sağlık problemlerine sebep olacağı gibi yaygın bir inanç olsa da, Finlandiya’da yapılan ileriye dönük araştırmada erken yaşlarda yulaf yemeye başlayan 1293 çocukta astım hastalığı riskinin daha az olduğu ortaya çıktı.
British Journal of Nutrition, January 2010; 103(2):266-73

Glutensiz diyetlerde besin değerini artırır

Yakın zamanda İskandinavya’da yapılan iki araştırma, içerisinde gluten bulunmayan diyetlere yulaf eklemenin özellikle mineraller, vitaminler ve antioksidan seviyeleri açısından diyetin besin değerlerini geliştirdiğini belirtti. Araştırmacılar çölyak hastalığına sahip 13 erkek ve 18 kadından glutensiz diyetlerine oksijeni giderilmiş (stabile edilmiş) veya oksijeni giderilmemiş yulaf eklemelerini istedi. Altı ay sonra ise stabile edilmiş yulaf alımı sonucunda B1 vitamini ve magnezyum alımı artmış olarak gözlendi. Bir diğer yandan oksijeni giderilmemiş yulaf ise magnezyum ve çinko alımını arttırdı.

Iskandinavya’da yapılan ikinci araştırmada ise glutensiz yulaf alarak glutensiz diyetlerin günlük lif ihtiyacının karşılanabildiği belirtildi. Aynı zamanda bilirubin adı verilen antioksidan seviyelerinde de artış gözlemlendi. Bilirubin isimli antioksidan, vücuttan radikallerin atılmasına yardım ediyor ve beyini oksidatif hasarlardan koruyor.
European Journal of Clinical Nutrition, January 2010; 64:62-67,  ödoi:10.1038/ejcn.2009.113
The European e-Journal of Clinical Nutrition and Metabolism, December 2009; e315-e320 

İştah kontrol hormonlarınn salınımını artırır

Avustralya’lı araştırmacılar kontrol öğünleri ve farklı yulaf beta glukan oranlarına sahip üç farklı mısır gevreği yiyen on dört insanı gözlemledi. Yedikleri her öğün sonrası dört saat boyunca kan örnekleri topladılar. Sonucunda ise yüksek miktarlarda yulaf beta glukanı ile yüksek miktarda iştah kontrolü ile bağlantılı hormon olan Peptit Y­Y arasında etkiler buldular.
Nutrition Research, October 2009; 29(10):705-9

Bağışıklık sistemini geliştirir

İtalyan araştırmacılar beta glukanların insan sağlığı üzerindeki pozitif etkilerini konu alan araştırmayı tekrar inceledi. İnceleme sonucunda kolesterolü, glisemik indeksi ve insülin cevabını düşürmeye yardımcı olduğu ve beta glukanların bakterilere, virüslere, mantarlara ve parazitlere karşı bağışıklık sisteminin direncini geliştirdiğini buldular.
Minerva Medica, June 2009; 100(3):237-45

642x361_Foods_for_Heart_Health

Tip 2 diyabet riskini azaltmakta yardımcı olur

Almanya’nın Mannheim kentinden araştırmacılar, kontrolsüz tip 2 diyabet ve insülin direnci olan 14 hastaya beslenmeleri ile ilgili müdahalede bulundular. Hastalara, hastanede kaldıkları kısa süre sırasında, içerisinde yulaf ezmesi bulunan diyabete uygun diyete başlattılar. Dört hafta sonra ise tekrar kontrol ettiler. Ortalama olarak hastaların %40’ı insülin dozajlarını azalttı ve dört hafta sonra bile bu azalmayı  devam ettirdiler.
Experimental and Clinical Endocrinology & Diabetes, February 2008; 116(2):132-4

İnsülin hassasiyetini geliştirir

Chicago’da bulunan araştırmacılar doksan yedi kadın ve erkek için (rastgele olarak) klinik bir deney yaptı. Deneydeki kişilerin yarısı yulaf beta glukanı tüketirken diğer yarısı kontrol besinleri tüketti. Deney bittiğinde ise yulaf yiyen grupta bulunan kişilerin insülin hassasiyetlerinde gelişim gözlemlendi, kontrol grubunda ise bir değişiklik gözlenemedi.
European Journal of Clinical Nutrition, June 2007; 61(6):786-95

Kötü kolesterolü düşürür

Colorado Devlet Üniversitesi’nden araştırmacılar, orta yaşlarda, kilo fazlası olan 36 erkeği rastgele bir şekilde böldü. Gruplardan 12 haftalık süreç içerisinde her gün ya yulaf ya da buğday gevreği yemeleri istendi. Üç aylık sürenin sonunda ise yulaf yiyen erkeklerin buğday yiyen gruba göre küçük yoğunluklardaki LDL (Düşük Yoğunluklu Lipoprotein) kolesterollerinde (özellikle tehlikeli olduğu düşünülüyordu) ve genel LDL kolesterollerinde azalma görüldü. Ancak Buğday yiyen gruptaki kişilerin HDL (Yüksek Yoğunluklu Lipoprotein) kolesterollerinde (“iyi huylu”) bir değişim gözlenmedi.
American Journal of Clinical Nutrition, August 2002; 76(2):351-8

Tansiyon kontrolüne yardımcı olur

Rastgele, kontrollü paralel grup metodunu kullanarak yapılan araştırmada, araştırmacılar 18 hipertansif ve hiperinsülinemik kadın ve erkeği altı hafta boyunca gözlemlediler. Yarısı yulaf gevreği yerken (günde 5.52gr beta glukan), diğer yarısı ise düşük­lifli buğday gevreği yedi (toplam 1gr’dan az lif). Buğday grubunda bir değişim gözlenmezken, yulaf grubundaki kişilerin sistolik tansiyonlarında (büyük tansiyon) 7.5 mm Hg’lik bir azalma ve diyastolik tansiyonlarında (küçük tansiyon) 5.5mm Hg düşüşü görüldü.
Journal of Family Practice, April 2002; 51(4):369

Doyuruculuk sıralamasına göre yulaf kahvaltıda 1., genelde ise 3. sırada

Avustralya’da yapılan araştırmada, Sydney Üniversitesi’nden araştırmacılar 11­13 farklı kişiye tek tek 38 farklı yiyecek yedirdi. Sonrasında ise kişilerin 2 saat boyunca her 15 dakikada bir “tokluk” veya doygunluklarını bildirmelerini istedi. Bu şekilde araştırmada yer alan 38 yiyecekten “Doyuruculuk Sıralaması” oluşturuldu. Yulaf besinleri insanları tam anlamıyla doyurma açısından genel sıralamada 3. sırayı, kahvaltı grubunda ise 1. sırada yer aldı.
European Journal of Clinical Nutrition, September 1995; 49(9): 675-90


Kaynak:
wholegrainscouncil.org/whole-grains-101/health-benefits-of-oats

 

Yorum Yazın