Olmazsa Olmazlar

Zanaatlarlık Beyniniz İçin Neden İyi Bir Şey: Nörolog Corkhill Bizler İçin Açıklıyor

5d9db-step2-2

Son yapılan araştırmalar, örgü örmenin, dikiş dikmenin, dokuma yapmanın ve tığ örmenin farkındalık çalışmaları ve meditasyon ile pek çok ortak yönü olduğunu ortaya çıkardı.

Bir alttan. Bir üstten. Bir alttan. Bir üstten. Bir alttan. Bir üstten. Örgü örmenin  ritmik ve devamlı olan doğası oldukça rahatlatan, sakinleştiren ve düşünmemize izin veren bir süreçtir. Hatta örgü örmeyi bir farkındalık çalışması veya bir meditasyon olarak görmek hiç de abartı bir şey olmasa gerek.

En sonunda nölolojinin beyin sağlığı konusunda çoğu insanın “yeni yoga” adı verdiği açılara yoğunlaştığını sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarım.

Son yapılan araştırmalar, örgü örmenin ve dikiş dikmenin, dokuma yapmanın ve tığ örmenin farkındalık çalışmaları ve meditasyon ile pek çok ortak yönü olduğunu ortaya çıkardı – her birinin de hem zihinsel hem de genel sağlığı olumlu etkilediği görüldü.

Önceden örgü örmenin terapatik etkileri üzerine araştırma yapmış, İngiliz bir örgü terapisti olan Betsan Corkhill’in yaptığı ve  3,545’den fazla örgücünün katılım gösterdiği internet anketinde katılımcıların yarısından fazlası örgü örmenin kendieri “çok mutlu” ettiğini belirtti. Ayrıca çoğu katılımcı da rahatlamak, stresten arınmak ve yaratıcılıklarını çalıştırmak amacıyla örgü ördüklerini belirtti.

Araştırmanın bir başka bulgusu ise düzenli örgü örmek ve katılımcıların ruh halleri ve hisleri arasında da doğru oran bulunması. Düzenli örgü örenler (haftada 3 defadan fazla örgü örenler) çok daha sakin, mutlu, daha az üzgün, daha az gergin ve kendilerine olan güvenleri çok daha yerindeydi.

Corkhill’in araştırması ise şu cümle ile sonlandırıldı, “Örgü örmenin psikoloji ve sosyal yararlar çerçevelerinde oldukça fazla yararı bulunmakta, bu yararlar da sağlıklı olmaya ve hayat kalitesine katkıda bulunabilir.”

Ayrıca ilginçtir ki, araştırmanın bir başka sonucu ise grup halinde örgü ören bireylerin yalnız örgü örenlere göre çok daha mutlu olduklarıydı. Örmece, örgü ve dedikodu gibi gruplar ve hatta fotoğraf albümü düzenleme partileri bile hem zihinsel hem de beynin daha sağlıklı olmasını sağlayacak önemli etkenlere sahipler.

Arkadaşınız ile birlikte yaparak hem zihin hem de beyin sağlığını geliştirebilmek amacıyla yapacağınız zanaatten elde edebileceğiniz 10 etkiyi sizler için sıraladık:

1. Mental zorlukları ve problem çözümünün gelişimi
2. Sosyal bağlantı kurabilmek
3. Farkındalık
4. El ve göz kordinasyonunuzun gelişmesi, uzamsal farkındalık ve hızlı el becerisi
5. Öğrenmek ve öğretmek
6. İlgimizi ve düşüncelerimizi bir noktaya odaklayabilmek
7. Aktif yaratcılığın dışarıya çıkarılması
8. Sabır ve azim öğretmesi
10. Hafızamızın şekillenmesini ve geri kazandırılmasını kolaylaştırması

Corkhill’in bu konuda yazdıkları ise şu şekilde; “Örgü örerken ki hisler ve yetenekler, despresyon tedavileri veya ağrı tedavilerinde rahatlamak amacıyla yaygın olarak öğretilen meditasyon tekniğinin öğrenimini kolaylaştırmak adına da kullanılabilir.”

“Örgü örmeyi çok daha medite bir ruh hali elde edebilmek amacıyla kullanmak aslında çok daha geniş bir kitleye meditasyonun yararlarını tecrübelendirebilmeleri için en iyi yollardan biri. Çünkü normalde gereken uzun alıştırma ve öğrenim sürecini içerisinde barındırmıyor. Örgü örmenin doğal bir yan etkisi olarak gerçekleşiyor.

Diğerleri ise bu zanaat sırasında ruh hallerinin tamamiyle “akıcı”  bir hale gelmesinden dolayı hoşnut. Bu ruh halini ise pozitif psikolog Mihály Csíkszentmihályi; “Bulunulan anda ellerimizde gerçekleşen aktiviteye mutlak konsantrasyon ve meşguliyet ruh hali” olarak tabir ediyor ve şu şekilde devam ediyor; “Öyle bir ruh hali ki, insanlar bir aktivite ile uğraşıyorlar ve o sırada başka hiç bir şey umurlarında olmuyor.”

Corkhill’e göre, Albert Einstein’ın bile projeleri arasında zihnini “çok daha sakin ve berrak” bir hale getirebilmek amacıyla örgü ördüğü düşünülüyormuş.

Nörologlar, “akıcı” ruh halinin, farkındalığın ve meditasyonun beyin üzerinde ne kadar fazla etkisi olduğunu yeni yeni anlamaya başlıyorlar. Araştırmalar gösteriyor ki bu gibi çalışmalar depresyonu, gerginliği, bir terslik karşısındaki duruşu, yaşam kalitesini geliştirmek ve iyileştirmenin yanında stresi de büyük ölçülerde azaltıyor. Sıraladığımız bu durumların beyin ve genel sağlık için ne kadar önemli olduğunu da bir defa daha belirtelim.

Kaynak:

mindbodygreen

Yorum Yazın