Güçlü Zihin Olmazsa Olmazlar

Zihniniz Meditasyona Direniyor mu?

meditasyon

Hepimiz sürekli meditasyonun ne kadar muhteşem olduğunu duyuyoruz ama ya bir türlü meditasyon yapmaya başlayamıyoruz ya da başladığımız uygulamanın bir türlü devamını getiremiyoruz. Bu yazıda zihninizin meditasyona karşı olan direncinin üstesinden nasıl gelebileceğinizi okuyabilirsiniz.

  1. Kendinizle Kaliteli Zaman Geçirmek

Başka insanlar için yaptıklarınızı düşünün: telefonlara cevap vermek, görevleri ve projeleri yürütmek, talimatlar vermek, toplantılarda bulunmak, fazla mesai yapmak, yemek hazırlamak, bir sonraki aktivitenizi planlamak, çocuklarınızla ya da evcil hayvanlarınızla ilgilenmek ve hatta sosyal aktivitelerde yer almak. Sadece kendiniz için bir şeyler yaptığınız zamanlar oldukça nadir. Meditasyon zamanı sadece sizin zamanınızdır, sizden başka hiç kimse bunu kendine mal edemez. Sadece gülümseyin ve “Lütfen bana biraz izin verin, meditasyon yapmaya gidiyorum.” deyin.

 

  1. Meditasyon Zahmetsizdir

Meditasyon sizin kısa süre içinde rahatlamanıza yardımcı olur. Meditasyon; zorlamanın, kontrol etmenin ya da acele etmenin önüne geçer. Birçoğumuz sağlığımızın bile izin vermeyeceği ölçüde yoğun programlara sahibiz. Ancak, eğer meditasyon yaparsanız tüm sorunlarınızı ve endişe ataklarınızı istediğiniz süre boyunca geride bırakabilirsiniz. Kısa zaman içinde bunun nasıl bir rahatlama olduğunu kendiniz de göreceksiniz.

 

  1. Meditasyon Dikkatinizi, Konsantrasyonunuzu ve Hafızanızı Güçlendirir

Meditasyon dikkat dağınıklığının önüne geçmeyi öğrenmenizi sağlar ve sıkıcı görevlere bile odaklanabilmenize yardımcı olur. Beyin taramaları üzerine yapılan araştırmalar da meditasyonun beyninizi nasıl değiştirdiğini gözler önüne sermektedir. Sadece 8 hafta boyunca meditasyon yaptıktan sonra beyninizdeki öğrenme ve hafıza alanlarının geliştiği görülmekte.

 

  1. Meditasyon ile Stres Seviyeniz, Anksiyeteniz ve Depresyonunuz Azalır

Nöroloji üzerine yapılan pek çok araştırma gösteriyor ki, meditasyon yapmak beynimizdeki stres hormonlarının azalmasına yardımcı oluyor. Meditasyon aynı zamanda beynimizin şefkat ve empati ile ilgili bölgelerini geliştiriyor. Diğer insanlara karşı daha fazla şefkat, empati ve anlayış duyduğunuz zaman ise kişisel ilişkileriniz gelişim gösteriyor ve günleriniz çok daha pürüzsüz geçmeye başlıyor. Yapılan araştırmalar meditasyonun aerobik ve koşu gibi yalnız yapılan aktivitelere göre stres üzerinde daha fazla etkili olduğunu gösteriyor. Günümüzde depresyonu meditasyonla yenen pek çok kişi var.

 

  1. Meditasyonun Etkileri, Meditasyon Yaptığınız Sürenin Ötesine Geçer

Meditasyon pratikleriniz günlük yaşantınızın da içine sızar. Meditasyon yapmaya başladıktan sonra iş bitirme süreleri ve müşteri problemleri ile ilgili olarak eskisi kadar strese girmezsiniz. Olaylara karşı daha fazla bakış açısı edinirsiniz ve daimi olarak çabalama endişesini geride bırakırsınız. Meditasyona başlayan kişilerin yüksek tansiyon sorunundan kurtuldukları ve mükemmel kan basıncı seviyesine ulaştıkları da yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır. Bu değişiklikler, meditasyon sürenizin dışında da devam eder. Meditasyon sizin bir insan olarak potansiyelinizi arttırır.

  1. Yalnız Zaman Geçirmek Sağlıklıdır

İlişkiler üzerinden yürüyen bir dünyada pek çoğumuz nasıl yalnız olacağımızı öğrenme şansına sahip değiliz. Eğer bir ayrılık, ailede bir kişinin ölümü ya da taşınma sürecinden geçiyorsanız yalnızlık sizin için korkutucu olabilir. Meditasyon yaptığınız zaman bir amacınız vardır. Meditasyon yapmak anı keşfederken sizi rahatlatır. Meditasyon, sizi endişelendiren negatif düşünceleri sakince değerlendirebilmenizi sağlar.

 

  1. Meditasyon ile İçsel Bağlantınızı Keşfedersiniz

Pek çoğumuz bunu çok sık düşünmese de aslında bizim bir iç dünyamız, bir de dış dünyamız var. Enerjimiz dışarıya yöneldiğinde odağımızı da dağıtmış oluruz. İçedönük ya da dışadönük kişilikler olması fark etmeksizin bu enerji düşüşü dengemizi bozabilir. Meditasyon yaparak iç dünyanızla bağlantıya geçer ve kendinizle olan iletişiminizi kuvvetlendirirsiniz. Bu, hayatta daha iyi bir denge kurmanızı sağlar. Meditasyon, daha mutlu ve sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır.

 

Nereden Başlamalı?

Yeni bir alışkanlık yaratmanın en zor kısmı başlangıç aşamasıdır. Negatif düşünceler, sürekli ertelemenize neden olabilir.

Negatif düşüncelerinizi, meditasyonun sağladığı faydaları gerekirse defalarca okuyarak değiştirmeye çalışın. Meditasyonun hiç zahmet gerektirmediğinin ve oturup televizyon izlemekten çok daha fazla fayda sağladığını fark edin.

Kendinize nazik davranarak başlayın. Herhangi bir zorunluluk yaratmayın, sadece birkaç dakika sessizce oturun ve huzurun tadını çıkarın. Her gün dereceli olarak bu süreyi artırın. Kısa süre içinde kendinizi meditasyon zamanınızı iple çekerken bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

Kaynak: Thrive Global

Yorum Yazın